Cebulki kwiatowe to pewny sposób na piękne rośliny w ogrodzie

Cebulki kwiatowe to pewny sposób na piękne rośliny w ogrodzie

Piękny i zadbany ogród to doskonałe miejsce na wypoczynek w zaciszu własnego domu. Chcąc stworzyć w swoim ogrodzie strefę relaksu, warto zadbać o odpowiednie rośliny, które nadadzą niezwykłego klimatu i pozwolą rozkoszować się ich pięknem. Rośliny cebulowe do doskonały sposób, aby łatwo i długo cieszyć się kolorowymi kwiatami, które wspaniale ozdobią ogród od wiosny aż do początku jesieni.

Kwiaty z nasion czy cebulek kwiatowych?

Chociaż rośliny wysiewane z nasion są niedrogie i ogólnodostępne mają też swoje wady. Charakteryzuje je krótki okres życia, ponieważ z reguły są to rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Nie możemy długo cieszyć się ich pięknem, ponieważ po wydaniu nasion rośliny wysychają i obumierają. Dodatkowo ich wysiew jest niestety dużo dłuższy, przez co na efekt pięknych i kolorowych rabat musimy czekać o wiele dłużej niż w przypadku sadzonek z cebul kwiatowych.

Zalety cebulek kwiatowych

Zdecydowaną przewagą roślin sadzonych z cebul kwiatowych jest zróżnicowany okres kwitnienia oraz występowanie w wielu rozmaitych odmianach. Łatwość sadzenia oraz możliwość precyzyjnego określenia, w którym miejscu będą rosły kwiaty, pomaga ozdobić i zaaranżować ogród w taki sposób jaki tylko chcemy. Rośliny cebulowe są zazwyczaj mrozoodporne i wieloletnie, dlatego możemy cieszyć się ich pięknem przez długi czas.

Niezwykły ogród wczesną wiosną

Jeśli chcemy rozkoszować się pięknem swojego ogrodu już z początkiem wiosny, warto wybrać niezawodne cebulki kwiatowe, których kwiaty zakwitną już w marcu.

Z całą pewnością numerem jeden są tulipany, które są bardzo popularne, ze względu na dużą liczbę odmian, wspaniałe kolory, rozmaite kształty oraz łatwość w uprawie.

Nie zawiodą nas także krokusy, które są symbolem nadchodzącej wiosny. Najbardziej popularne są kwiaty w kolorze fioletu, ale występują także odmiany kwitnące na różowo, biało lub żółto. Wspaniały efekt możemy uzyskać sadząc dwukolorowe odmiany, które pięknie prezentują się ukazując intensywne barwy kwiatów.

Doskonale sprawdzają się również narcyzy, których charakterystyczny kielich w kolorze żółtym lub białym ożywi ogród już w pierwszych dniach wiosny. Najbardziej okazałe są piękne narcyzy trąbkowe.

Wiosenne rabaty wyglądają świetnie ozdobione przez jaskry, których uprawa jest mało wymagającą, a ogromna ilość odmian sprawia, że ogród przybiera niesamowite, różnokolorowe barwy.

Czosnek ozdobny to także idealny wybór. Kwiatostany tej rośliny składają się z delikatnych i drobnych kwiatków, które wyglądem przypominają kolorowe dmuchawce.

Ogród w kolorach jesieni

Aby ożywić ogród jesienią warto posadzić w nim takie kwiaty jak frezje, mieczyki, lilie, kalie czy amarylisy. Dzięki tym roślinom, nasz ogród nawet jesienią będzie olśniewał bogactwem kolorów. Lilie cieszą się bardzo dużą ilością odmian. Wyglądają doskonale nie tylko posadzone na rabatach, ale również świetnie komponują się rosnąc wokół drzew i krzewów.

Frezje, których kwiaty są bardzo dekoracyjne, rosną w kolorach od białego, po żółty, pomarańczowy, różowy aż do koloru czerwonego a nawet fioletowego. Dodatkowo mają bardzo przyjemny zapach.

Jeśli chcemy wprowadzić do naszego ogrodu nieco egzotyki, to warto posadzić w nim cebulki kwiatowe kalii lub amarylisów. Kalia to efektowna roślina, która posiada charakterystyczne kwiaty w kształcie kielichów w kolorze białym, żółtym, bordowym a nawet czarnym. Wyróżnia się także okazałymi, zielonymi liśćmi. Amarylisy przyciągają uwagę dzięki dużym kwiatom i doskonale nadają się do tworzenia wspaniałych bukietów.

Mieczyki natomiast idealnie sprawdzają się sadzone w grupie. Ich niezwykłe kwiatostany nadadzą ogrodowi niecodzienny charakter.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

W zależności od okresów kwitnienia cebulki kwiatowe możemy sadzić już po przymrozkach, aż do końca maja. Pamiętajmy, że większość z nich lubi słońce, dlatego wybierając lokalizację sadzenia, decydujmy się na miejsca nasłonecznione. Przy sadzeniu cebul kwiatowych bardzo ważne jest, aby pamiętać, że głębokość dołka lub rowka musi być dwa razy większa niż wysokość cebulki. Wyjątkiem są dalie czy begonie, których cebulki sadzimy bezpośrednio pod powierzchnią. Możemy sadzić ręcznie lub z użyciem specjalnych koszyczków, które ułatwiają pracę i chronią cebulki przed nornicami.

Istotne są także odstępy w jakich sadzimy rośliny. Małe cebulki możemy sadzić już w odległości 10 cm, natomiast większe nawet co 15-30 cm, tak aby miały miejsce swobodnie rosnąć i mogły się rozrastać. Warto również zapoznać się ze wskazówkami sadzenia, które znajdują się na opakowaniu, ponieważ każda z roślin ma swoje preferencje.

Pielęgnacja roślin cebulowych

Po zasadzeniu cebul kwiatowych, ważne jest ich obfite podlewanie. Należy utrzymywać wilgotne podłoże, które pozwoli na szybsze kiełkowanie roślin. Ziemię można wymieszać z kompostem lub piaskiem, aby była lepiej przepuszczalna. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie musimy pamiętać, że roczna ilość stosowanego nawozu nie może przekraczać 100 gram na 1 m2.

Cebulki, które przekwitną najczęściej powinniśmy wyjąć z ziemi, aby cieszyć się pięknem ich kwiatów w następnym roku. Po wykopaniu, oczyszczone cebulki należy przechowywać w suchym oraz ciemnym miejscu, jednocześnie chroniąc je przed mrozem. Niektóre rośliny, na przykład lilie, można pozostawić w ziemi, ponieważ są odporne na niskie temperatury. Warto jednak wówczas okryć glebę liśćmi, korą lub słomą, aby zapewnić im odpowiednią wilgoć.

Sadzenie oraz pielęgnacja kwiatów cebulowych nie jest pracochłonna. Rośliny cebulowe nie są wymagające, za to ich piękne i efektowne kwiaty pięknie zdobią każdy ogród. Z pośród bogactwa odmian, można wybrać wiele kwiatów, które będą cieszyć obfitością barw oraz kształtów od pierwszych dni wiosny, przez całe lato, aż do końca jesieni. Świetnie komponują się z dekoracyjnymi trawami czy krzewami, dlatego warto zasadzić je w ogrodzie, który dzięki nim zachwyci każdego!

W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/ znaleźć można popularne i mniej znane gatunki kwiatów oferowanych w postaci cebulek kwiatowych gotowych do zasadzenia. Sklep oferuje zarówno wiosenne gatunki, jak kwitnące wiosną tulipany, narcyzy oraz krokusy oraz jesienne kwiaty cebulowe w postaci lilii, czosnki ozdobne, tuberozy oraz inne pięknie wyglądające rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post