Cebulki tulipanów – kiedy sadzić, dlaczego gniją i jak je przechowywać?

Cebulki tulipanów – kiedy sadzić, dlaczego gniją i jak je przechowywać?

Tulipany są jednym z najpiękniejszych symboli wiosny, zdobiąc ogrodowe rabaty swoimi pięknymi kwiatami o niezwykle żywych kolorach już w kwietniu i maju. Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn tulipany nie kwitną. O ile nie wsadziliśmy jej do słabo przepuszczalnej i bardzo wilgotnej ziemi, to najpewniej winą jest problem z cebulką, ponieważ tulipany to rośliny cebulkowe. I cebulki tulipanów wymagają odpowiedniego traktowania. Dlaczego gniją, jak je przechowywać i jak sadzić tulipany?

Dlaczego cebulki tulipanów gniją?

Jedną z przyczyn braku kwitnienia tulipanów na wiosnę jest zgnicie cebulki. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej przyczyną gnicia cebulki tulipanów jest zbyt wilgotne podłoże. Jeśli na przykład posadziliśmy cebulkę do ziemi gliniastej, jest bardzo prawdopodobne, że niestety, ale tulipany nie urosną. Cebulki tulipanów lubią bowiem glebę żyzną o obojętnym odczynie. Przy czym najlepiej je sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych.

Wracając do gnicia cebulki tulipana, przyczynić się może do tego również zbyt obfite podlewanie. Przy czym nie zawsze jest to zależne od nas, bo jeśli trafi nam się bardzo deszczowa wiosna, wody także może być zbyt wiele i cebulki tulipanów mogą zgnić. Przy czym warto wiedzieć o tym, że jeśli chcemy, aby nasze tulipany były zdrowe i piękne, dobrze jest co jakieś dwa lata wykopać cebulki z ziemi.

Jak przechowywać cebulki tulipanów

Jak już wiemy, cebulki tulipanów mają się o wiele lepiej, jeśli co jakiś czas zostaną wyjęte z gruntu. Zrobić to należy po zakończeniu kwitnienia tulipana, jednak nie od razu, żeby soki z zielonych części mogły jeszcze odżywić cebulkę. Dlatego tulipany najlepiej wykopywać dopiero w czerwcu.

Następnie trzeba je przesuszyć i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, aby pod koniec września lub na początku października móc je z powrotem wsadzić do ziemi. Tam przez następne trzy miesiące cebulki tulipana będą znowu tworzyć korzenie, co pozwoli im zakwitnąć w pełnej krasie na wiosnę. Wyjęcie cebulki tulipanów z gruntu wzmacnia je i chroni przed chorobami, dzięki temu kwiaty są piękne i zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post

Iglaki – zadbaj o nie na wiosnę!

Iglaki to chętnie sadzone rośliny w przydomowych ogrodach. Spełniają rolę dekoracyjną a także niekiedy zastępują ogrodzenie lub służą jako parawan. Zdawałoby się, że te rośliny nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Nic…
View Post

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post

Pielęgnacja i uprawa kalanchoe

Kalanchoe to efektownie prezentujący się kwiat z rodziny sukulentów pochodzący z Madagaskaru. Jeśli szukasz oryginalnej rośliny do swojego domu z całą pewnością będzie ona idealnym wyborem. Odpowiednio zadbana roślina będzie…
View Post