Główne zalety fotowoltaiki
Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej mierze od wahań cen na rynku energii i poszerzać świadomość ekologiczną. Pora poznać zalety fotowoltaiki, które zachęcą do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?
Fotowoltaika to przede wszystkim możliwość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Za pomocą instalacji PV możliwe staje się wytwarzanie zielonej energii, bez zanieczyszczania powietrza. Nie emituje ona żadnych toksyn do atmosfery, co czyni ją ekologiczną, przyjazną dla środowiska naturalnego. Wraz z rozpoczęciem użytkowania instalacji fotowoltaicznej, można odnotować coraz większe oszczędności, obniżając w coraz większym stopniu rachunki za prąd. Produkowana przez system energia jest w pełni darmowa i niewyczerpywalna. Z kolei żywotność paneli to średnio 30 lat, ale po upływie tego czasu nadal można mówić o wydajności na poziomie 80%. Zwrot z inwestycji następuje już po kilku latach, można go przyspieszyć, korzystając z różnych systemów wsparcia typu dotacje, upusty, kredyty preferencyjne.
Zdaniem właściciela bydgoskiej firmy fotowoltaicznej Ecolive, fotowoltaika Bydgoszcz to również bezobsługowość. Montażem zajmie się profesjonalna ekipa, a użytkownik może monitorować pracę systemu za pomocą komputera czy urządzenia mobilnego. Moduły są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych w postaci deszczu, wiatru, śniegu, gradu, promieniowania słonecznego, skrajnych temperatur. Decydując się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, można zyskać niezależność energetyczną. W przypadku braku zasilania z sieci nie trzeba martwić się o pozostanie bez prądu, gdyż instalacja PV przeciwdziała wszelkich przerwom w dostawie energii elektrycznej. Możliwe jest dostosowanie jej mocy do indywidualnych potrzeb użytkowników – wielkość instalacji ustala się w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Wygenerowana energia eklektyczna może zostać przeznaczona na ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej lub basenowej, zasilanie urządzeń elektrycznych.