Iglaki- zadbaj o nie na wiosnę!

Iglaki – zadbaj o nie na wiosnę!

Iglaki to chętnie sadzone rośliny w przydomowych ogrodach. Spełniają rolę dekoracyjną a także niekiedy zastępują ogrodzenie lub służą jako parawan. Zdawałoby się, że te rośliny nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Nic bardziej mylnego.

Zaniedbanie iglaków może prowadzić do ich uszkodzenia a także całkowitego obumarcia. W jaki sposób zadbać o nie, żeby mogły cieszyć oko cały rok? Kiedy jest najlepsza pora na ich nawożenie? Tego wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.

Kiedy jest najlepszy czas na pielęgnację iglaków?

Iglaki to bardzo wytrzymałe rośliny. Oprócz modrzewi, które zrzucają swoje igły na zimę, cała reszta zachowuje je nawet przez okres ostrych mrozów. Utrzymanie igieł oraz ich koloru, kosztuje te krzewy i drzewka dużo wysiłku, ponieważ przez cały ten czas zmuszone są pobierać składniki odżywcze z gleby. Proces ten dodatkowo utrudnia zmarznięta ziemia i coraz częstsze występowanie suchych zim. Nic więc dziwnego, że po tym właśnie okresie są one mocno zmęczone i w pewnym stopniu uszkodzone. Z tego właśnie powodu, to wiosna jest absolutnie najlepszym momentem na ich pielęgnację. Rośliny te należy wtedy obficie podlać, by uzupełnić w nich niedobory wody. Nie bez znaczenia jest również wykonanie czynności polegającej na przycięciu przyschniętych gałązek. To wszystko bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój rośliny i zachowanie przez nią najlepszych cech. W ogromnej mierze wpływ na kondycję i zdrowie iglaków ma również wiosenne nawożenie.

Wiosenne nawożenie iglaków

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów- zarówno chemicznych jak i ekologicznych, które skutecznie wspomogą rozwój iglaków. Sam proces nawożenia powinien być wykonany już w marcu, by skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu szkodników i różnego rodzaju chorób. Wykonywanie oprysków za pomocą olejów roślinnych (ekologicznych), które skutecznie oblepiają iglaki, powoduje odcięcie tlenu szkodnikom żerującym na tej roślinie. Dodatkowe efekty jakie można osiągnąć poprzez zastosowanie oprysku tego typu to zapobieganie przed depigmentacją igieł oraz ochrona przed chorobami grzybiczymi. 

Czynnością bardzo ważną, która jest wykonywana również raz do roku jest wiosenne nawożenie iglaków, które polega na podsypaniu krzewów odpowiednim preparatem. Należy pamiętać, że uzupełnienie składników mineralnych utraconych przez iglaki w okresie zimy to proces stopniowy i długotrwały. Konieczny jest zatem zakup takiego rodzaju nawozu, który nie tylko jest przeznaczony do iglaków, ale również jest wysoko skoncentrowany i równomiernie uwalnia składniki odżywcze do gleby. Nawozy dostępne na rynku, w głównej mierze zawierają magnez i mieszankę mikroelementów. Powolne uwalnianie tych cennych składników nawozu przez długi czas (nawet 3 miesiące) jest konieczne, ponieważ jakakolwiek przerwa w ich podaży spowodować by mogła zaburzenie wzrostu iglaków. Ważne jest, by podczas prowadzenia wiosennej pielęgnacji tych roślin, nie doprowadzić do ich przenawożenia. Aby do tego nie dopuścić, należy stosować nawóz zgodnie zaleceniami producenta i odpowiednio do wysokich lub niskich odmian iglaków. Efektem nadmiernej ilości nawozu, będzie uschnięcie rośliny,

Korzyści wynikające z wiosennej pielęgnacji i nawożenia iglaków są duże i wielowymiarowe. Zapewnią roślinie niezakłócony rozwój, zapobiegną inwazji szkodników oraz chorób grzybiczych. Uzupełnią niedobory mikroelementów, które roślina utraciła w okresie zimowym. Zadbane i zdrowe iglaki, dzięki właściwemu stosowaniu nawozów, będą cieszyć oko właścicieli ogrodu oraz przybyłych gości.

Szczegółowe informacje na temat nawożenia iglaków oraz wszystkie dostępne nawozy można znaleźć na blogu: https://sklepdlaogrodu.pl/pl/blog/Nawozenie-iglakow-wiosna/93

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post