Jak dobrać nawóz do trawników w zależności od rodzaju gleby?

Jak dobrać nawóz do trawników w zależności od rodzaju gleby?

Jak wiadomo uzyskanie pięknego przydomowego trawnika wymaga bardzo wiele pracy. Przede wszystkim trzeba przed jego założeniem sprawdzić stan gleby. Możemy mieć do czynienia z gliniastą, piaszczysto-gliniastą lub piaszczystą. Najczęściej występuje ta pierwsza lub ostatnia i wtedy należy podjąć dalsze działania, by miała ona odpowiednią strukturę, która pozwala na wzrost roślin, w tym trawy. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się dobieraniem najlepszych nawozów do trawników w zależności od rodzaju gleby. Przypomnimy również o podstawowych zasadach nawożenia, by cieszyć się zdrową i gęstą trawą.

Na samym początku sprawdź rodzaj i odczyn gleby

Przed założeniem trawnika należy usunąć wszystkie chwasty bardzo dokładnie. Oczywiście można użyć do tego środków chemicznych albo ręcznie usunąć wszystkie zalegające w glebie chwasty wraz z korzeniami. Wtedy można przystąpić do oceny gleby. Jeśli jest zbita i zwarta i można ją uformować w kulkę która się nie rozpada, albo nawet trudno wbić szpadel, to oznacza to, że mamy do czynienia z glebą gliniastą, którą należy zmieszać z piaskiem i żwirem. Jeśli gleba się rozpada oznacza to, że potrzebne są dodatkowe składniki odżywcze i należy dodać do niej torf. Gleba może być również wybitnie piaszczysta. Ta wymaga najwięcej pracy. Poza torfem należy dodać do niej dodatkowy nawóz. Tylko jaki? To zależy od PH gleby, które zmierzymy przy pomocy kwasomierza polowego lub elektronicznego. Otrzymany wynik pokaże jak daleko gleba jest od optymalnego dla rozwoju trawy PH, czyli 6.

Jaki nawóz do trawnika wybrać w przypadku gleby zasadowej, a jaki w przypadku kwaśnej?

Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, to mogą pojawiać się na niej chwasty, a trawa będzie miała utrudniony wzrost. W przypadku gleby zasadowej będzie narażona na rozrastanie się niektórych chwastów zasadolubnych. W przypadku występowania zbyt kwaśnej gleby, poniżej 5,5 PH należy zastosować wapniowanie według zalecanych dawek. Nawozy z wapnem są ogólnodostępne. Z kolei, gdy gleba ma odczyn 7 lub powyżej stosuje się te z torfem albo siarczanami, które powodują obniżenie PH gleby. Oczywiście warto zauważyć, że takie nawozy zawierają wszystkie niezbędne dla rozwoju trawnika pierwiastki. W przypadku siewu niewątpliwie szczególnie ważna jest duża zawartość azotu.

Jak radzić sobie z pojawiającym się mchem na trawniku?

Najlepsze nawozy do trawników są w stanie poradzić sobie również z chwastami. Na glebach kwaśnych często mamy do czynienia z mchem, który może bardzo intensywnie się rozrastać. Przyczyną jego pojawienia się może być zbyt zbita gleba, dlatego tak ważne są zabiegi na początku zakładania trawnika, a także niewłaściwe nawożenie, zbyt dużą dawką nawozu w jednym miejscu. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących nawożenia, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z nawozem długodziałającym, czyli stosowanym dwa razy w roku, granulowanym czy też płynnym, które używane są raz na kilka tygodni. W dwóch ostatnich przypadkach w sposób szczególny możliwe jest przenawożenie. Dlatego należy pamiętać również o wykonywaniu go w odpowiednich warunkach. Granulat rozsypujemy równomiernie przed koszeniem trawy, ale tylko wtedy, gdy jest ona sucha. Dopiero później podlewamy trawnik, by nawóz mógł wniknąć w niższe partie gleby. Odwrotne działanie powoduje, że nawóz przykleja się do źdźbeł, a tym samym poraża roślinę, która żółknie i marnieje. Z tego samego powodu nie należy stosować nawozu na zbyt twardych glebach i w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Latem nawożenie nie powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 15 stopni, dlatego należy je zaplanować rano, kiedy już wyschnie rosa.

Zasady doboru nawozu jesiennego do trawnika

Trawnik powinien być zakładany raczej wiosną, aby miał czas przejść przez cały okres wegetacji. Jesienią potrzebne jest ostatnie nawożenie trawnika. Trzeba to zrobić do października, gdyż gleba nie może być zbyt zbita. Jeśli nawóz nie wniknie w nią i pozostanie na powierzchni, a nadejdzie zima, to trawnik będzie całkowicie zniszczony. Nawóz do trawnika na jesień musi być bogaty w fosfor i potas, które wzmacniają system korzeniowy oraz powodują wzrost odporności na mróz.

Dobór odpowiedniego nawozu do trawnika w zależności od rodzaju gleby ma istotne znaczenie przy jego zakładaniu. Oczywiście później należy stale monitorować jego stan oraz PH, aby dobierać odpowiednie mieszanki. Również pojawiające się na trawniku gatunki chwastów mogą wiele powiedzieć nam o odczynie gleby. Warto utrzymywać je na poziomie ok. 6 PH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przydatne informacje o fotowoltaice

Fotowoltaika zdobywa nowych zwolenników. Nic dziwnego, bo jest to ekologiczny sposób pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Słońca nie można wyczerpać, to nie węgiel, czy ropa naftowa. Fotowoltaika to prąd bez…
View Post