Jak przyspieszyć kompostowanie?

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Kompost jest to organiczny nawóz stworzony, bardzo często jest on tworzony samodzielnie obok domu do wspomagania uprawy roślin, krzewów, warzyw i owoców. Dlaczego jest to bardzo dobry sposób na spożytkowanie resztek roślin, skoszonej trawy, czy odpadów warzyw i owoców?. Jakie są dostępne i znane sposoby, aby przyśpieszyć proces kompostowania? Jakie są zalety korzystania z kompostu?. W poniższym artykule przedstawimy kilka najskuteczniejszych sposobów na szybsze kompostowanie i odpowiemy na te i inne pytania.

Dlaczego kompost jest przydatny w ogrodach?

Kompost jest wykorzystywany jako naturalny nawóz do nawożenia wszelkiego rodzaju roślin, warzyw oraz owocowych drzewek. Poza tym łatwo jest wykorzystywać ten naturalny nawóz w swoich ogrodach ze względu na to, że bez wysiłku każdy może go stworzyć w przydomowych warunkach. Kompost przyśpiesza rozwój roślin, wzmacnia i uzupełnia próchnicę ziemi, dodatkowo dzięki stosowaniu kompostu ziemia zatrzymuje więcej wody i w powolnym procesie ją oddaje.

Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Po pierwsze wykorzystaj dostępne w sklepach mieszanki do kompostów

Obecnie na rynku istnieją specjalnie przygotowane mieszanki, które pobudzają kompost do działania i przyśpieszają cały proces. Co się znajduje w mieszance, że jest tak bardzo przydatna i  dobrze działająca? Przede wszystkim są tam szczepy bakterii, które są odpowiedzialne za regulowanie proporcji węgla i azotu. Co ważne istnieją też naturalne mieszanki, takie jak komposter. Mieszanki do kompostów są dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Komposter to bardzo dobra opcja, która pozwoli na naturalne oraz skuteczne tworzenie kompostu, zdecydowanie ułatwi proces oraz przyśpieszy.

Po drugie mieszanki ziołowe

Jeśli zależy Ci na naturalnym prowadzeniu gospodarstwa domowego i nie chcesz korzystać z chemicznych mieszanek to, stwórz własną mieszankę z ogólnodostępnych ziół. Co dodać, aby udało się aktywować działalność kompostu? Zaleca się wykorzystanie, mieszka lekarskiego, krwawnika pospolitego oraz rumianku. Z tych wszystkich ziół tworzymy napar. 

Po trzecie wykorzystaj stary już stworzony kompost jako składnik pobudzający

Jest to bardzo dobry i prosty sposób na aktywowanie działania kompostu, gdy dysponujemy gotowym i zrobionym kompostem. Wtedy łatwiej nam pobudzić do kompostowania nowy kompost. Dobrze jest, korzystać z łatwo dostępnych opcji oszczędza to czas i pieniądze. 

Po czwarte pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji kompostu

Gdy do kompostu używasz warzyw i owoców rozdrób je na małe kawałki. Nie zapominaj również o regularnym co dwa lub trzy miesiące mieszaniu odpadów. Nie tylko ma to wpływ na przyśpieszenie kompostowania, ale również na trwałość stworzonego kompostu.

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie grzybni do aktywacji kompostowania

Grzybnia do kompostowania to gotowy produkt dostępny w sklepach ogrodniczych, który wpływa pozytywnie na pobudzenie kompostu do kompostowania.

Ostatnią propozycją jest zakup termokompostnika

Jest to pojemnik, który jest szczelny i służy do tworzenia kompostu z  odpadków. Stwarza idealne warunki do kompostowania, dzięki temu, że jest bardzo dobrze zaprojektowany i z jednej strony tworzy barierę izolacyjną, a z drugiej ma odpowiedniej wielkości otwory, przez które dociera powietrze, dodatkowo osłania przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. 

Podsumowanie

Reasumując, tworzenie kompostu w przydomowych ogrodach jest bardzo popularnym oraz przydatnym sposobem na wykorzystywanie resztek owoców, warzyw, odpadków z trawy czy liści. Warto przy tworzeniu kompostu wspomóc ten proces i przyśpieszyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post

Główne zalety fotowoltaiki

Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej…
View Post