Pomidory to rośliny, które nie są trudne w uprawie, jednak jakość uzyskanych plonów uzależniona jest od skutecznego zwalczania występujących w nich chorób. Co może być ich przykładem? Jak zwalczyć choroby pomidora? Odpowiadamy.
Choroby pomidora
Pomidor to roślina, z której uprawa nie stanowi większego problemu. Warto jednak mieć świadomość, że mogą pojawić się w niej różnego rodzaju choroby, które negatywnie wpływają nie tylko na same rośliny, ale również uzyskiwane plony. Przykładem może być mączniak prawdziwy, który powoduje zarówno młode rośliny, jak i te kwitnące, czy wydające owoce. Objaw to charakterystyczne białe plamy, które są pokryte mączystym nalotem. Z czasem rozprzestrzeniają się one na całe liście powodując ich zamieranie. Co istotne mączniak prawdziwy pomidora atakuje nie tylko liście, ale również łodygi, czy otoczaki kwiatów.
W uprawie pomidorów bardzo często pojawia się również szara pleśń, która poraża znajdujące się przy gruncie łodygi roślin, powodując tym samym brunatne plamy. W efekcie zainfekowane z czasem owoce masowo gniją i opadają, a sama choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia.
Jak poradzić sobie z chorobami pomidora?
Chcąc skutecznie zwalczyć choroby pomidora należy przede wszystkim odpowiednio zdiagnozować problem, co pozwoli następnie zastosować właściwy środek ochrony roślin. Przykładem może być Polyversum, ponieważ jest to preparat, który skutecznie zwalcza nie tylko szarą pleśń, czy mączniaka prawdziwego, ale również wiele innych chorób występujących w uprawa pomidora zarówno na polu, jak i pod osłonami. Zawiera on bowiem żywy organizm, który skutecznie chroni nie tylko strefę korzeniową rośliny, ale również jej część nadziemną. W efekcie uodparnia rośliny, działając w sposób przypominający szczepionkę.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc skutecznie poradzić sobie z chorobami pomidora należy prawidłowo je rozpoznać, a następnie użyć odpowiedniego środka ochrony rośliny. Istotne w tym przypadku jest również właściwe dawkowanie oraz przeprowadzenie zabiegu w odpowiednim terminie.