Jakie wymiary powinno mieć łóżko dziecięce

Jakie wymiary powinno mieć łóżko dziecięce?

Pierwsze lata swojego życia dziecko w większości spędzą w łóżeczku, dlatego łóżko dziecięce musi być solidne, przytulne i całkowicie bezpieczne (z podwyższoną stabilnością). Wskazane jest preferowanie wyłącznie naturalnych materiałów, z pełnym wyposażeniem producenta i certyfikowanymi produktami.

Wyposażenie

Łóżko dziecięce musi mieć co najmniej dwa poziomy regulacji wysokości oraz pałąki zabezpieczające, rozmieszczone w odległości 7-10 cm od siebie. Zapobiegają one wypadnięciu dziecka z łóżeczka.

Dobrym pomysłem jest posiadanie miękkich obłożeń, które chronią dziecko przed przeciągami i bezpośrednim światłem oraz utrzymują ręce i nogi dziecka przed dostaniem się między pręty. Jeśli nie idą w komplecie z łóżeczkiem, łatwo jest uszyć zasłonę samodzielnie.

Dla najmłodszych ważnym atrybutem komfortu i spokoju będzie baldachim. Chroni przed nadmiernym światłem, kurzem, hałasem z otoczenia i prądami wiatru.

Rodzice mogą zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak kółka, prowadnice, przewijak, schowek na pościel, funkcja bujania itp.

Wymiary

Standardowe rozmiary łóżeczek dla maluchów do 3 lat to 120×60 cm lub 120×65 cm.

Rozmiar 140×70 cm pozwoli na użytkowanie łóżeczka do wieku 5-7 lat. Z czasem model ten można łatwo przekształcić w wygodną sofę. Parametry 170×60 lub 160×60 cm są najczęściej wpisane w specjalne łóżeczka transformatorowe.

Łóżeczka o wymiarach 95×55 cm będą odpowiednie dla noworodków, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona do szóstego miesiąca życia i nadal będą potrzebowały modelu stacjonarnego.

Rodzaje łóżek

Klasyczne. Przeznaczone dla dzieci do 3 roku życia. Zazwyczaj ma wymiary 120×60 lub 140×70 cm. Łóżeczko posiada funkcję regulacji poziomu przestrzeni do spania, może stać na nóżkach, być na kółkach lub płozach.

Kolebka. Nadaje się od okresu noworodkowego do roku. Jest to oddzielny kompaktowy model stacjonarny na kółkach lub nogach, z obowiązkową funkcją kołysania. Ponieważ rozmiar łóżka jest bardzo mały, dziecko czuje się komfortowo i jest chronione, co jest bardzo ważne dla niemowlęcia.

Łóżko boczne. Jest ono zaprojektowane tak, aby rodzice i dziecko spali razem, ale każdy na swoim łóżku. Dość ergonomiczna opcja dla małego mieszkania lub braku miejsca na osobny pokój dziecięcy.

Łóżka transformatorowe. Pozwalają na korzystanie z jednego modelu od niemowlęctwa do wieku młodzieńczego — gdy dziecko rośnie, dodatkowe elementy wyposażenia są usuwane, a łóżko rozkłada się do wymaganego rozmiaru.

Kojce. Bardzo praktyczne rozwiązanie dla podróżujących z dzieckiem. Łóżeczka te są łatwo demontowane, kompaktowe, mogą być używane jako miejsce do spania i ograniczona przestrzeń do zabawy. Przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 4 roku życia.

Łóżko dziecięce z wahadłem (podłużnym lub poprzecznym). Nadaje się również do szybkiego i łatwego kołysania dziecka. Zaleca się wybierać modele z ruchem wzdłużnym, ponieważ przy ruchu poprzecznym dziecko będzie się przewracać z boku na bok.

Cocoonbaby. Standardowe rozmiary łóżeczek specjalnie dla noworodków. Uwzględniają one anatomiczne ułożenie ciała, odwzorowując pozycję wewnątrzmaciczną, dzięki czemu zmniejszają częstość regurgitacji i możliwość wystąpienia asymetrii czaszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like