Kwiaty doniczkowe do domu – półka z roślinami

Kwiaty doniczkowe domowe – jak dobrze je wybrać?

Trend miejskich dżungli ma się bardzo dobrze – Polacy chętnie zazieleniają balkony, salony, sypialnie i przydomowe ogródki. Jak grzyby po deszczu powstają nowe sklepy z roślinami, a kwiaciarnie przeżywają renesans. Dzięki temu w przystępnych cenach kupisz okazy przystosowane do życia w warunkach, jakie możesz im zapewnić: rośliny do ciemnego mieszkania, ciepłolubne, odporne na wysuszenie… Sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe domowe i na balkon wybrać.

Jakie rośliny dla początkującego?

Zastanawiasz się, jak wybierać kwiaty doniczkowe do domu? Jak z wszystkim, także tu warto odejść do sprawy z rozsądkiem i umiarem. Podstawowym błędem większości świeżo upieczonych roślinolubów jest pęd do kupowania każdego kwiatka, która nie jest drogi i opowiada im wizualnie. Koszty może nie są duże – w końcu popularne monsterę czy fikusa można kupić już za kilkanaście złotych – ale po co patrzeć na powolną (lub całkiem szybką) agonię źle dopasowanej do warunków domowych rośliny? Do mieszkania postaraj się sprowadzać takie okazy, kiedy będą cieszyć oko, a jednocześnie będą miały szansę przeżyć i dawać radość dłużej niż przez tydzień.

Rośliny cieniolubne do mieszkania – tak czy nie?

Jeśli okna pomieszczenia, w którym marzy Ci się bujna roślinność, wychodzą na północ, na podwórko wewnętrzne lub w inny sposób są zacienione, wiele popularnych kwiatów doniczkowych do domu nie będzie się czuło u Ciebie dobrze. Musisz więc pożegnać się z marzeniami o wyrośniętych monsterach z pięknymi wycięciami – do ich wytworzenia potrzeba czasu i słońca. Nie sprawdzą się też popularne rośliny z variegacjami (białymi liśćmi) czy różowymi liśćmi. Jeśli nie mają dostatecznej ilości światła – umierają albo wytracają barwnik, wracając do zielonego. W przypadku, gdy w Twoim M brak odpowiednich warunków, nie ma sensu inwestować w takie okazy, zwłaszcza że zwykle nie są tanie, a odpowiednia gleba, drenaż, doniczka czy osłonka też kosztują.

Rośliny do ciemnego mieszkania, które warto kupić i cieszyć się ich wzrostem, to m.in. sanseweria, zamiokulkas, skrzydłokwiat, różnego rodzaju agalonemy, epipremia i diffenbachie. Rodzajów roślin cieniolubnych do mieszkania jest naprawdę sporo i w zależności od tego, co najbardziej Ci się podoba, na pewno znajdziesz gatunek dla siebie. On za to odwdzięczy się pięknym wzrostem.

Rośliny do mieszkania w bloku – plusy i minusy

Kwiaty w salonie poprawiają nastrój, dobrze wyglądają, świetnie komponują się z wnętrzami w stylu boho czy prowansalskim. Przeszkodą może być jednak metraż. Jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać, gdy nie dysponujemy ani oranżerią, ani przestronnymi pokojami? Ile osób, tyle odpowiedzi. Niektórzy decydują się na jeden, za to duży okaz. W solidnej (na przykład betonowej) donicy ustawiony na podłodze w kącie nie będzie przeszkadzał, a przyciągnie wzrok. Inni – stawiają na dużo małych doniczek na parapecie, szafkach, stolikach. To świetny pomysł, warto jednak pamiętać, że kwiaty doniczkowe domowe – jeśli mają odpowiednie warunki – szybko rosną. Na dorosłe okazy może już miejsca nie starczyć. Jeszcze inni decydują się na zazielenienie ścian – kwietniki, własnoręcznie robione makramy albo półki z kwiatami to także dobra opcja. Wiszącymi roślinami można przyozdobić okno albo brzydkie drzwi wewnętrzne, a spływające pędy wyglądają zjawiskowo.

Jakie rośliny na balkon wybrać?

Balkon to szczególnie chętnie zazieleniana część mieszkania. Nic dziwnego – kwiaty doniczkowe w domu wyglądają wspaniale, ale te na balkonie to zazwyczaj prawdziwa feeria barw, zapachów i gatunków. Możesz postawić na rośliny jednoroczne – i pamiętać, by jesienią usunąć je do kompostownika lub kosza na bioodpady – albo na wieloletnie, które wymagają zimowania w piwnicy albo na korytarzu.

W zależności od tego, jakie rośliny na balkon wybierzesz, różne będą z tego korzyści. Możesz wpisać się w trend miejskiego ogrodnictwa i kupić sadzonki pomidorów, papryki, cukinii czy ogórków. Wbrew pozorom, odpowiednie doniczki, dużo słońca i wody to wystarczające warunki, by stworzyć na tarasie warzywny ogródek. Możesz też zrobić przyjemność zapylaczom i postawić na łąkę kwietną – odpowiednie mieszkanki nasion kupisz w internecie. Pszczoły i inne owady z pewnością będą wdzięczne. Warto też pójść w klasykę i zaopatrzyć się w pelargonie, floksy, petunie czy gardenię. Ukwiecone balkony przyciągają wzrok i budzą uśmiech wśród przechodniów na ulicy – zachwycą pewnie także domowników.

Zarówno przy wybieraniu kwiatów na balkon, jak i tych do domu, warto wziąć pod uwagę warunki, jakich wymaga roślina. Odpowiednia ekspozycja, dobra ziemia, podlewanie zgodne z potrzebami oraz okazjonalne nawożenie to wszystko, czego większość potrzebuje do wzrostu. Warto traktować swoją dżunglę jak przyjaciół – z pewnością odpłaci się tym samym.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Iglaki – zadbaj o nie na wiosnę!

Iglaki to chętnie sadzone rośliny w przydomowych ogrodach. Spełniają rolę dekoracyjną a także niekiedy zastępują ogrodzenie lub służą jako parawan. Zdawałoby się, że te rośliny nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Nic…
View Post

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post