Myślisz o ekologii postaw na kosiarkę elektryczną.

Myślisz o ekologii? Postaw na kosiarkę elektryczną

Zastanawiasz się nad wyborem napędu elektrycznego? Nie jesteś sam. Kosiarki elektryczne stają się coraz popularniejsze. Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć, jeśli myślisz o przejściu na ekologię. Jeśli w sąsiedztwie zaczyna być nieco ciszej, rosnąca popularność kosiarek elektrycznych może mieć z tym coś wspólnego. Przy poziomie hałasu porównywalnym ze zmywarką, kosiarki elektryczne są mniej uciążliwe dla uszu niż maszyny zasilane gazem.

Kiedy najlepiej sprawdza się kosiarka elektryczna?

Ponieważ wydajność kosiarek elektrycznych maleje wraz ze spadkiem poziomu naładowania akumulatora, najlepiej używać ich na małych i średnich podwórkach (o powierzchni do pół akra). Nikt nie chce czekać na naładowanie akumulatora, zanim będzie mógł dokończyć koszenie. Akumulator ma dużą moc, ale nie jest w stanie pokonywać wzniesień z taką samą łatwością, jak silnik gazowy. Z tego powodu kosiarki do trawy elektryczne najlepiej sprawdzają się na płaskim terenie.  Ostrze kosiarki akumulatorowej nie ma takiego momentu obrotowego, jakim dysponują kosiarki gazowe. Oznacza to, że kosiarka elektryczna nie poradzi sobie z wysoką, gęstą trawą lub chwastami tak skutecznie, jak jej gazowy kuzyn.

Jeśli więc masz stosunkowo niewielki, płaski, wypielęgnowany trawnik, zastanów się nad rezygnacją ze starej kosiarki gazowej. Wybierz kosiarkę elektryczną, a przez wiele sezonów będziesz mógł cieszyć się lekkim i cichym koszeniem trawy.

Kosiarki elektryczne – zalety

Odpalanie kosiarki wcześnie rano, aby pokonać upał, nie jest już wykluczone. Oprócz znacznej redukcji hałasu, kosiarki elektryczne zmniejszają również zanieczyszczenie powietrza. W porównaniu z kosiarkami gazowymi, kosiarki elektryczne ograniczają emisję tlenku węgla, węglowodorów, tlenków azotu i metanu.

Jedną z największych zalet kosiarek elektrycznych jest to, że są mniej wymagające w zakresie konserwacji. W przypadku kosiarek gazowych części trzeba wymieniać co roku. Przykładem mogą być świece zapłonowe, filtry oleju i powietrza. W przypadku kosiarek elektrycznych tak nie jest. Oszczędności te rosną z każdym rokiem, co czyni model elektryczny bardziej ekonomicznym. Kosiarki elektryczne koszą trawę wydajnie, nie emitując spalin i emitując bardzo niski poziom hałasu. Modele akumulatorowe są jeszcze wygodniejsze i można je precyzyjnie przemieszczać na mniejszych podwórkach.

W przypadku kosiarek elektrycznych nie trzeba mieć pod ręką paliwa, choć ważne jest, aby stale ładować akumulatory i dbać o przedłużacz. Modele elektryczne są łatwe w przechowywaniu i zazwyczaj wystarczają na kilka sezonów. Modele przewodowe są zwykle nieco tańsze niż kosiarki gazowe, choć kosztują więcej niż kosiarki bębnowe. Bezprzewodowe modele elektryczne to spora inwestycja, ale oferują optymalną wygodę obsługi i przechowywania.

Dlaczego kosiarki elektryczne są ekologiczne?

Można się spodziewać, że jeśli kosiarka jest oznaczona jako urządzenie ekologiczne, musi być zasilana z innego źródła odnawialnego, a nie z energii elektrycznej. Nadal istnieją kosiarki elektryczne, których działanie jest uzależnione od energii elektrycznej. Są one jednak znacznie czystsze i bardziej zalecane w użyciu niż kosiarki zasilane gazem. Wynika to z faktu, że wytwarzają one energię z czystszego gazu lub węgla. Z pewnością wytwarzają one niską lub zerową emisję, dlatego można je uznać za przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like