Przygotowanie ogrodu na wiosnę - jak się za to zabrać

Przygotowanie ogrodu na wiosnę – jak się za to zabrać?

Po ciężkich i długich zimowych dniach wielu z nas oczekuje nadejścia wiosny. Okres ten szczególnie wyczekiwany jest przez tych, którym prace w ogrodzie sprawiają niemałą frajdę. Czas odżywania roślinności i pojawiania się kolejnych kwiatów to coś na co czekaliśmy od kilku ostatnich miesięcy. Jednak na przyjście wiosny musimy się przygotować. Jak to zrobić?

Uporządkujcie zimowy bałagan

Przez ostatnie miesiące zapewne niezbyt często zajmowaliście się ogrodem. Oczywiście jest to całkiem normalna sytuacja. Jednak wiele dni spokoju skutkuje wieloma rzeczami wymagającymi porządku. Zacznijcie od pozbierania i pograbienia wszelkich elementów, które w waszym ogrodzie nie powinny się znaleźć. To jest podstawa i bez niej nie ruszymy dalej. Kiedy już się z tym uporacie pora zająć się samymi roślinami.

Jeśli macie na ogródku rośliny, które wymagały ochrony na zimę (chociażby w postaci agrowłókniny), pora się jej pozbyć. Nie na zawsze jednak! Obecne wyższe temperatury wcale nie oznaczają, że wraz z późnym majem nie nadejdą przymrozki. Zostawcie więc środki ochronne pod ręką, aby móc w razie potrzeby ponownie osłonić swoje rośliny.

Przejrzyjcie narzędzia

Do odpowiedniej pielęgnacji ogródka niezbędne będą porządne narzędzia. Na początku wiosny warto jest przejrzeć te, które już mamy. Oceńcie dokładnie czy wasz ekwipunek nadaje się do pracy. W razie potrzeby oczyśćcie sprzęt. Możecie także dokonać prostych napraw, aby na przykład wzmocnić mocowanie szpadla do trzonka. Upewnijcie się, że macie wszystko, czego potrzebujecie.

Co powinno znaleźć się w waszej szopie, bądź schowku?

  • szpadel i łopata
  • nieduże łopatki, pazurki do spulchniania gleby, motyka
  • grabie
  • konewka, bądź wąż (najlepiej z różnymi końcówkami)
  • sekator, nożyce do trawnika, kosiarka
  • taczka

Jeśli czegoś wam brakuje, teraz jest dobry moment na uzupełnienie ekwipunku. Pamiętajcie jednak, że niekoniecznie muszą być to nowe egzemplarze ze sklepu. Chcąc nieco podratować swój budżet (i tym samym przeznaczyć większą sumę pieniędzy np. na zakup roślin) możecie zajrzeć na portal ogłoszeniowy Pokato.pl, a następnie w kategorii narzędzia ogrodowe wyszukać i zakupić używany, ale zadbany sprzęt, który powinien doskonale sprawdzić się w swojej roli, a do tego możecie go zakupić w niższej cenie niż w sklepie ogrodniczym.

Przygotujcie ziemię i zasadźcie pierwsze rośliny

Jeśli uporządkowaliście już trawnik i szopkę, pora na pierwsze tej wiosny „poważne” prace. Na dobry początek powinniście przekopać ziemię pod siew, a także wyrównać tę, którą przekopaliście już na jesień. Nie zapomnijcie o tym, że gleba przed sadzeniem powinna przez przynajmniej tydzień osiadać. Ten czas możecie wykorzystać na zakup nowych roślin. Dobrym źródłem będą drobne, lokalne sklepy ogrodnicze. Jednak jeśli nie znacie żadnego ogrodnika w okolicy, możecie poszukać czy w waszej okolicy nie znajdują się kwiaty, rośliny ogrodowe na sprzedaż. W tym celu znowu przydatny okaże się serwis Pokato.pl.

Co możemy sadzić na wiosnę?

W kwietniu możecie spróbować zasadzić pierwsze krzaczki pomidorów. W tym czasie są one jednak narażone na działanie przymrozków, przygotujcie więc na wszelki wypadek włókninę. Oczywiście wczesna wiosna to także czas na wszelkiego rodzaju cebulki kwitnące późnym latem i jesienią. Dobrymi propozycjami do waszego ogrodu mogą okazać się mieczyki i paciorecznik. 

Nie zapomnijcie o dodatkowych środkach

Wyjątkowo istotną kwestią jest także wsparcie roślin na wiosnę odpowiednimi nawozami – mogą to być nawozy mineralne, bądź w pełni naturalny kompost. Jeśli kupujecie nawóz w sklepie, postarajcie się wybierać taki o przedłużonym działaniu – wzmocni on roślinę przez cały okres wegetacji. Jeśli zaś wasze rośliny cierpią przez szkodniki, na wiosnę możecie również wykonać opryski ochronne. Pamiętajcie jednak, aby ograniczyć użycie środków chemicznych do minimum i zachować przy tym wszelkie środki ostrożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sposób na suszę

Susza w dużym stopniu przyczynia się do ograniczenia prawidłowego rozwoju uprawy. Znikoma ilość opadów atmosferycznych powoduje wiele niepożądanych skutków, jak na przykład zmniejszenie czy zahamowanie wzrostu i przesuszenie gleby, które…
View Post