Rola oświetlenia w aranżacji ogrodu

Rola oświetlenia w aranżacji ogrodu

Piękno wieczornego ogrodu z pewnością podkreślą lampy podświetlające wybrane przestrzenie lub określone rośliny. Różnorodne lampy ogrodowe dostępne w sprzedaży pozwalają osiągnąć fantastyczne, wręcz magiczne efekty świetlne w ogrodzie.

Funkcyjne i dekoracyjne oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe można podzielić na dwie kategorie: funkcyjne – stosowane do podświetlania ścieżek, schodów i innych elementów użytkowych oraz dekoracyjne, które podkreśla piękno roślinności w ogrodzie. Naturalnie lampy funkcyjne będą w wielu wypadkach również pomagać w uzyskaniu określonego efektu. Konieczne jest oświetlenie wejścia do domu i garażu. W tym przypadku świetnie sprawdzają się lampy górne i kinkiety. Warto oświetlić wszystkie schodki i najczęściej uczęszczane ścieżki.

Oświetlenie ogrodowe dekoracyjne służy wyeksponowaniu roślinności. Najczęściej wybierane są reflektorki świecące pod pewnym kątem. Bardziej ostry kąt pokazuje fakturę oświetlanej rośliny – część gałęzi i liści rzuca dodatkowe cienie na inne fragmenty, co daje ciekawy efekt wizualny. Reflektory ustawione pod łagodniejszym kątem podkreślają kształt  rośliny. Nietypowe i fascynujące efekty można uzyskać, podświetlając rośliny od spodu.

Dekoracja po zmroku

Światło pełni rolę dekoracyjną w ogrodzie po zmroku. Daje poczucie bezpieczeństwa i stwarza fantastyczną atmosferę do wieczornych spotkań z przyjaciółmi lub rodzinnego grilla. Oświetlenie ogrodowe powinno stwarzać nastrojowy klimat w miejscach wypoczynkowych.  Tutaj znakomitym pomysłem będą lampiony, girlandy, lampy kule oraz zamontowane na elewacji budynku kinkiety.  Oświetlenie newralgicznych miejsc i przestrzeni zacienionych obniża ryzyko wtargnięcia intruzów.

Bajkowa sceneria – doświetlenie roślin

Piękny ogród wieczorem, który kojarzy się wręcz z bajkową scenerią, można stworzyć dzięki oświetleniu roślin. Podświetlenie od dołu sprawdza się doskonale w przypadku drzew i krzewów. Efekt księżycowej poświaty wprowadza nastrój niczym z baśni. Można go uzyskać używając oświetlenia ogrodowego o chłodnej barwie. Powinno padać na roślinę z góry lub zostać umieszczone w koronie drzewa. Rozproszone światło, które przedziera się pomiędzy liśćmi, wygląda fantastycznie i zachwyca swoim pięknem. Z kolei konturowanie uzyskuje się, wstawiając światło za rośliną. Dzięki temu wokół niej powstaje świetlisty krąg. Cieniowanie to ustawienie oświetlenia przed rośliną i daje bardzo ciekawy efekt, jeżeli w sąsiedztwie rośliny jest rzeźba ogrodowa.

Oświetlenie ogrodu podnosi bezpieczeństwo po zmroku i poprawia wygląd całej nieruchomości – przepięknie dekoruje ogród i tworzy romantyczne miejsce do wieczornych spotkań. Wybór oświetlenia ogrodowego jest ogromny. Wszelkie lampy ogrodowe muszą mieć szczelną obudowę i cechować się odpornością na warunki atmosferyczne.

Artykuł powstał we współpracy z lampyigniazdka.pl

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like