Sposób na suszę

Sposób na suszę

Susza w dużym stopniu przyczynia się do ograniczenia prawidłowego rozwoju uprawy. Znikoma ilość opadów atmosferycznych powoduje wiele niepożądanych skutków, jak na przykład zmniejszenie czy zahamowanie wzrostu i przesuszenie gleby, które niesie ze sobą katastrofalne skutki. Niewielka ilość pożywienia dla ludzi i zwierząt jest równoznaczna ze wzrostem cen, które możemy zauważyć w sklepach. Susza jest także uciążliwa dla miłośników ogrodnictwa, którzy nie mogą cieszyć się z zadowalających efektów swojej pracy. Największe zagrożenie występuje zwłaszcza w sierpniu i we wrześniu. Można jednak skutecznie zapobiegać skutkom niedoboru wody w suchych okresach. W jaki sposób radzić sobie z suszą w ogródku?

System nawadniania

Z roku na rok średnie temperatury widocznie wzrastają. Upalne lata są już właściwie normalnością i muszą się z nimi liczyć nie tylko rolnicy, ale także sadownicy oraz ogrodnicy. Rośnie świadomość społeczeństwa, że musimy starać się walczyć z efektami globalnego ocieplenia. Niestety wiele rodzajów roślin, nie jest w żadnym stopniu odpornych na ten trudny okres. Przed zniszczeniem roślin można się w pewien sposób chronić. Prostym i skutecznym sposobem jest instalacja automatycznego systemu nawadniania. Nowoczesne urządzenia automatycznie dostosują ilość wody i będą całkowicie same sterowały procesem nawadniania. System ten ułatwiaj opiekę nad każdym ogrodem i pomaga roślinom, kiedy opady deszczu nie są dla nich wystarczające. Wybranie odpowiedniego systemu, zagwarantuje nam możliwość utrzymania dobrej wilgotności gleby, na całej powierzchni działki. Z pewnością warto zainwestować w ten system, zwłaszcza jeśli nasza działka jest dosyć duża i nie damy radę jej nawodnić, wykorzystując własne siły.

Osłona podłoża

Innym sposobem na walkę z promieniami słonecznymi, które powodują wysychanie gleby, jest osłona podłoża. Do tego celu możemy wykorzystać korę lub agrowłókninę. Dzięki osłonie ograniczymy odparowanie wody, które odpowiada za nagłe wysuszenie ziemi. Wrażliwe miejsca warto dodatkowo zacienić, do tego celu doskonałe sprawdzą się niewysokie przegrody, ograniczające szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Nawożenie gleby

Zbyt niski poziom wilgoci wyjaławia i wypłukuje z gleby wiele składników organicznych, przez co rośliny nie mogą się dobrze rozwijać. Z tego względu latem, powinniśmy pamiętać o nawożeniu działki. Na rynku znajdziemy wiele preparatów z przeznaczeniem do zastosowania latem. Hydrożel TerraCottem pomoże zatrzymać wodę w glebie, odda ją roślinom dopiero w momencie jej niedoboru. Hydrożel miesza się z ziemią ogrodową, potrafi zmagazynować ok. 1000 razy więcej wody, aniżeli wynosi jego waga. Cykle wchłaniania oraz oddawania wody mogą być powtarzane wielokrotnie. Zastosowanie hydrożelu i specjalistycznych nawozów, które dostarczą roślinom wszelkich potrzebnych im do wzrostu składników, to sposób na ich okazały wzrost.

Jakie rośliny są odporne na susze?

Jeśli mimo wszystko obawiamy się suszy, która może okazać się dla nas bardzo uciążliwa, dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie roślin, które lepiej sobie radzą z porą suchą i brakiem wody. Takimi roślinami są przede wszystkim byliny oraz rośliny dwuletnie. Na zdrowie roślin wpływa wiele czynników. Istotne jest także to, w jaki sposób je podlewamy. Zbyt obfite nawadnianie nie jest wcale dobre dla ich zdrowia, wręcz przeciwne. Warto pamiętać, aby nie podlewać roślin w czasie największego nasłonecznienia, gdyż skutkuje to jej szybkim odparowaniem, przez co rośliny nie otrzymają odpowiedniej ilości wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Kompost jest to organiczny nawóz stworzony, bardzo często jest on tworzony samodzielnie obok domu do wspomagania uprawy roślin, krzewów, warzyw i owoców. Dlaczego jest to bardzo dobry sposób na spożytkowanie…
View Post

Główne zalety fotowoltaiki

Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej…
View Post