To już koniec sezonu działkowego. O czym musimy pamiętać, opuszczając ROD na zimę?

To już koniec sezonu działkowego. O czym musimy pamiętać, opuszczając ROD na zimę?

W sezonie dbamy o to, aby działki prezentowały się jak najpiękniej i dawały obfite plony. Letnie popołudnie w altance z mrożoną herbatą to czysta przyjemność, którą wspominamy zimowymi wieczorami. Dlatego warto przygotować ogród do zimy, aby w lecie ponownie móc cieszyć się jego pięknem.

Zasadź nowe rośliny 

Jesień to nie tylko czas zbiorów, ale też sadzenia roślin, którymi chcemy cieszyć nasze oczy wiosną. Od września do października, a nawet jeszcze w listopadzie, można sadzić na działkach takie kwiaty, jak m.in. narcyz, przebiśnieg, lilia, szafirek, tulipan czy rannik. Są to rośliny cebulowe, które sadzimy wyłącznie przed zimą, by mogły zakwitnąć już w pierwsze dni wiosny.  

Pamiętaj, aby sadzić je w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu w przepuszczalnej, niekwaśnej ziemi przy wcześniejszym pozbyciu się chwastów. Dobrym rozwiązaniem w celu ochrony cebulek przed gryzoniami jest umieszczenie ich w specjalnych ażurowych koszyczkach.  

Koś trawnik 

I rób to regularnie, dopóki trawa nie przestanie rosnąć. Istotne jest, aby tuż przed zimą była przycięta nie mniej niż na około 5 cm, ponieważ jeśli skosimy ją krócej, będzie słabsza przy zetknięciu z mrozem. Na wyższej natomiast może pojawić się trudna do zwalczenia pleśń śniegowa.  

Dobrym rozwiązaniem będzie kosa spalinowa, która jest w stanie skosić rozległe, nierówne i trudno dostępne przestrzenie, których na działkach nie brakuje. Jest też o wiele bardziej poręczna niż zwykła kosiarka. Dzięki niej pozbędziesz się też problematycznych zarośli czy krzewów. 

Oprócz koszenia dobrze jest też napowietrzyć trawnik, dzięki czemu rośliny otrzymają łatwiejszy dostęp do substancji odżywczych z ziemi. 

Zabezpiecz rośliny, ale też… sprzęt ogrodniczy 

Takie czynności, jak zabezpieczenie ziemi naokoło roślin, aby ochronić je przed utratą wody i mrozem wydają się oczywiste każdemu posiadaczowi działki ROD. Podobnie jak osłanianie roślin, związywanie ozdobnych traw czy pokrywanie drzew owocowych wapnem, aby nie pękała kora.  

Nie zawsze jednak pamiętamy o właściwej ochronie narzędzi do pracy na działce. To spory błąd, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mogą służyć nam przez lata w idealnym stanie. Łopaty, motyki, widły, grabie, nożyce i sekatory oczyszczamy przy pomocy drucianej szczotki i wody, a po osuszeniu pokrywamy środkiem konserwacyjnym, np. olejem. Zimą przechowujemy w suchym pomieszczeniu. 

Krany odkręcamy, wcześniej zamykając zawór doprowadzający wodę do instalacji. To bardzo ważne, ponieważ zamarznięta woda może rozsadzić rury. Z kolei węże ogrodowe chowamy w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozami. 

W przypadku narzędzi do koszenia, jak kosiarki czy kosy spalinowe, również należ podjąć kroki mające na celu ich ochronę. W kosiarce czyścimy korpus i noże, które poddajemy ostrzeniu i pokrywamy środkiem konserwującym. Kosy spalinowe wymagają indywidualnej formy zabezpieczenia w zależności od marki. W trakcie samodzielnej konserwacji nie należy ich odwracać ani nie przechylać na bok. Wystarczy lekko odchylić do tyłu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post