Trawa z rolki czy z tradycyjnego siewu - którą wybrać

Trawa z rolki czy z tradycyjnego siewu – którą wybrać?

Piękny, zadbany trawnik jest niewątpliwą ozdobą każdego domu. O trawę należy odpowiednio zadbać, inaczej wcale nie cieszy oczu i może tylko przysparzać problemów. Dużym wyzwaniem może się okazać już samo zakładanie trawnika, które wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz wyboru odpowiedniej mieszanki traw, która optymalnie spełni swoje zadanie.

Trawa z rolki lub z siewu – który będzie lepszy?


Zakładanie trawnika przeprowadza się na dwa sposoby – poprzez tradycyjny wysiew nasion traw oraz poprzez rozłożenie trawnika z rolki. Oba sposoby mają zwolenników i przeciwników, dlatego przed zakładaniem trawnika warto zasięgnąć opinii ekspertów lub poczytać poradniki ogrodnicze. Każdy ogród jest inny, dlatego też nie w każdym sprawdzi się np. trawa rozkładana z rolki.

Trawa z siewu tradycyjnego – mieszanki traw przeznaczonych do trawników można dobrać w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać w ogrodzie, jak trawa będzie użytkowana, a także od panujących warunków glebowych, atmosferycznych itp. Z tego tez powodu można założyć efektowny trawnik odporny na deptanie, typowo ozdobny czy odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne, np. brak regularnych opadów deszczu. Trawa z siewu zaczyna kiełkować po około 2 tygodniach od wysiania i do pierwszego koszenia nie powinno się po niej deptać. Musi minąć co najmniej kilka tygodni, aż trawa się wzmocni, zacznie ładnie zielenieć oraz będzie się stopniowo zagęszczała. Raczej nie można liczyć na piękny i gęsty trawnik w sezonie, w którym trawa została wysiana.

Trawnik z rolki – jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu. Trawnik układany z rolki zapewnia estetyczny wygląd ogrodu tuż po ułożeniu – trawa jest bowiem równa i gęsta, wygląda jak wysiana i ukorzeniona dokładnie w tym miejscu. Trawa z rolki może pochodzić z folii lub bezpośrednio z gruntu – pierwsza wersja ukorzenia się w kilka dni, trawa z gruntu posiada korzenie maszynowo oddzielane, co nieco opóźnia jej ukorzenianie się. Po trawie z folii można chodzić po kilku dniach, po trawie oddzielanej mechanicznie po około 2 tygodniach. W razie braku odpowiedniej wilgotności konieczne jest podlewanie trawy, by zapobiec jej wysychaniu. Warto pamiętać o tym, że trawa z rolki jest uniwersalna i nie zawsze sprawdzi się w każdym ogrodzie.


Jaki trawnik wybrać?


Wysiew trawnika z nasion jest tańszą wersją zakładania trawnika, pozwala wybrać gatunek trawy oraz jej odporność. Podczas wyboru trawy z rolki efekt jest natychmiastowy, koszt założenia trawnika jest jednak wyższy, a podłoże musi być znacznie dokładniej przygotowane. Warto znaleźć profesjonalne usługi ogrodnicze, których pracownicy doradzą w zakresie wyboru trawnika, a także sposobów jego zakładania i pielęgnowania. Trawa z rolki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko cieszyć się pięknym trawnikiem i nie chcą czekać na powolny wzrost u zagęszczanie się trawy. Ostateczna decyzja odnośnie wyboru trawy powinna należeć jednak do użytkownika ogrodu, a podjęcie decyzji wcale nie jest proste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Kompost jest to organiczny nawóz stworzony, bardzo często jest on tworzony samodzielnie obok domu do wspomagania uprawy roślin, krzewów, warzyw i owoców. Dlaczego jest to bardzo dobry sposób na spożytkowanie…
View Post

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post

Przydatne informacje o fotowoltaice

Fotowoltaika zdobywa nowych zwolenników. Nic dziwnego, bo jest to ekologiczny sposób pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Słońca nie można wyczerpać, to nie węgiel, czy ropa naftowa. Fotowoltaika to prąd bez…
View Post