Warzywa ciepłolubne- jak je pielęgnować?

Wiele osób decyduje się na uprawę warzyw ciepłoludnych. Należy jednak pamiętać, że takie rośliny nie tolerują nocnych przymrozków i niedobrze znoszą długotrwale utrzymujące się niskie temperatury. Właśnie dlatego idealnie nadają się do uprawy w szklarni. Niektóre z nich można wysiewać do gruntu dopiero w połowie maja, kiedy to zniknie ryzyko przymrozków. Jakie warzywa lubią wysokie temperatury i jak o nie dbać?

Które warzywa kochają ciepło?

Rośliny ciepłolubne najlepiej rosną w szklarni i to właśnie tam, dają obfite plony o doskonałych walorach smakowych. Pod osłoną mogą być uprawiane przez wiele miesięcy. Nasiona można wysiewać do pojemników lub skrzynek. Szklarnia jest świetnym miejscem na przygotowanie rozsad. Jakie rośliny potrzebują ciepła i warto je uprawiać w szklarniach? Do tych ciepłoludnych należą:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • cukinia,
  • bakłażan,
  • papryka,
  • patisony,
  • kabaczki,
  • miechunka,
  • fasola,
  • kukurydza.

Warto dodać, że szklarnia jest też dobrym rozwiązaniem na uprawę pewnych owoców ciepłolubnych, takich jak melon, arbuz, limonka, mandarynki, cytryny. W przypadku cytrusów niezbędne jest utrzymanie w szklarni wysokiej temperatury na poziomie ok. 25-32 stopni.

Jak uprawiać warzywa ciepłolubne?

Najważniejszymi czynnikami w uprawie tego typu warzyw jest temperatura oraz warunki pogodowe. Warzywa ciepłoludne należy uprawiać z rozsad,dzięki czemu lepiej zniosą początkowe fazy wzrostu. Rozsady to młode rośliny, uprawiane z nasion w domu. Zazwyczaj trzyma się je w specjalnych inspektach, doniczkach czy też w szklarniach. Do ogrodu przenosi się je dopiero wtedy, gdy panująca pogoda będzie sprzyjała ich rozwojowi.Dzięki rozsadom możemy uzyskać wcześniejsze zbiory. Rozsady dają też nam możliwość lepszej kontroli nad warunkami uprawy roślin. Chodzi tutaj o takie czynniki jak temperatura, wilgotność czy oświetlenie.

papryka.jpg

Co ważne, nie wolno przenosić rozsad wprost do gruntu zanim nie zostaną zahartowane. Zahartowanie roślin jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy wynosić je na dwór czy też otwierać okno na parapecie, na którym rosną. Co ważne, na noc muszą znaleźć się z powrotem w domu. Rozsady można zacząć hartować dopiero kiedy rośliny podrosną, a cały proces może trwać do maksymalnie dwóch tygodni.

Jak dbać o rośliny ciepłoludne?

Chcąc uzyskać obfite plony, należy zapewnić roślinom ciepłolubnym jak najlepsze warunki. Szczególnie ważne jest podłoże, w jakim rosną rośliny. Dobrze, jeśli gleba będzie żyzna i przepuszczalna. Bogactwo składników odżywczych dostarczy roślinom wszelkich niezbędnych substancji do prawidłowego wzrostu. Kolejną istotną kwestią jest regularne podlewanie warzyw. W przypadku dużych szklarni możemy zainwestować w specjalny system nawadniający. Można też co jakiś czas nawozić rośliny. Nie musimy od razu inwestować w gotowe nawozy, gdyż bardzo łatwo przygotujemy je samodzielnie. Może być to np. gnojówka z pokrzywy. Wykorzystajmy też kompost albo obornik. Ciekawą propozycją jest także nawóz ze skórek banana. W pielęgnacji roślin niezwykle istotna jest  szybka reakcja na wszelkie objawy, które mogłyby sugerować atak szkodników. W szklarniach prawdziwą zmorą ogrodników są zwłaszcza ślimaki oraz mszyce. Chcesz wiedzieć więcej? Udaj się na portal Z Ogrodem Na Ty.

Uprawa roślin ciepłoludnych jest w naszym kraju bardzo popularna. Najczęstszymi warzywami uprawianymi na działkach i przydomowych ogródkach są pomidory i ogórki. Często sadzimy także dynie czy bakłażany. Pamiętajmy jednak, że musimy zapewnić im odpowiednią temperaturę, gdyż złe znoszą mrozy. W gruncie mogą znaleźć się dopiero po 15 maja, natomiast wcześniej możemy przygotować rozsady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like