Wiata garażowa czy garaż?

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata garażowa. Postaramy się w tym artykule przybliżyć Ci zalety i wady obu rozwiązań, aby Twoja decyzja była w pełni uzasadniona.

Zanim zaczniemy szukać pozytywów i wad obu rozwiązań wyjaśnijmy czym są wiaty garażowe a czym garaże. O wiacie garażowej mówimy w sytuacji, gdy zabudowane są maksymalnie 3 ściany. Garaż to z kolei w pełni zamknięta konstrukcja. To jest naturalnie pierwsza i podstawowa różnica.

Jakie jest przeznaczenie garażu/wiaty?

Koniecznie zadaj sobie to pytanie na samym początku. W praktyce wielu ludzi, którzy wybudowali garaż w bryle swojego domu, magazynuje w nim kosiarki, narzędzia i niepotrzebne w domu kartony, a samochód stoi pod przysłowiową chmurką. Jeśli głównym założeniem jest dla Ciebie parkowanie auta pod dachem i ochrona przed śniegiem, gradem, deszczem, promieniowaniem i innymi czynnikami atmosferycznymi to postaw na wiatę garażową. Garaż w bryle budynku zawsze znajdzie inne zastosowanie, a cierpi na tym karoseria auta.

Ile masz pieniędzy?

Garaż zwykle jest rozwiązaniem droższym od wiaty garażowej. Jego budowa zajmuje również więcej czasu, a więc inwestor musi dłużej czekać. Potrzebne są ponadto niezbędne projekty. Brak ograniczeń co do budżetu może dać lekki plusik na korzyść garażu, jednak w większości przypadków inwestorzy budujący dom nie mają takiego komfortu, a wiata garażowa jest tańsza, a spełnia tę samą funkcję.

Masz czas na formalności?

Przepisy budowlane mówią, że budowa wiaty garażowej do 50m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Możliwe jest postawienie 1 takiego obiektu na każde 500m2 działki. W przypadku garażu pozwolenie na budowę jest konieczne. Wiatę garażową można ponadto postawić niemal w dowolnym miejscu. To od inwestora zależy czy chce mieć wiatę tuż przy samym wjeździe na działkę czy postawi ją bardziej w głębi ogrodu.

Wiata garażowa czy garaż?

Choć decyzja nigdy nie jest prosta i zwykle subiektywna, naszym zdaniem wiata garażowa ma przewagę nad garażem w sytuacji, gdy głównym celem inwestora jest parkowanie auta pod zadaszeniem. Wiata tak samo jak garaż uchroni auto przed zamarzającymi szybami. Nie trzeba będzie wyciągać liści spod wycieraczek w jesienne dni. Zimą śnieg z pewnością nie będzie zalegał na karoserii. Ptasie odchody również nie będą groźne, gdy będziemy parkować pod wiatą garażową.

Garaż może mieć przewagę nad wiatą jedynie w sytuacji, gdy poza parkowaniem samochodu chcemy mieć mały warsztat. W takim przypadku 4 zabudowane ściany zawsze wygrają z wiatą. Warto jednak pamiętać, że carporty również mogą mieć na tylnej ścianie pomieszczenie gospodarcze, które może służyć jako mini warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like