Wiata garażowa czy garaż?

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata garażowa. Postaramy się w tym artykule przybliżyć Ci zalety i wady obu rozwiązań, aby Twoja decyzja była w pełni uzasadniona.

Zanim zaczniemy szukać pozytywów i wad obu rozwiązań wyjaśnijmy czym są wiaty garażowe a czym garaże. O wiacie garażowej mówimy w sytuacji, gdy zabudowane są maksymalnie 3 ściany. Garaż to z kolei w pełni zamknięta konstrukcja. To jest naturalnie pierwsza i podstawowa różnica.

Jakie jest przeznaczenie garażu/wiaty?

Koniecznie zadaj sobie to pytanie na samym początku. W praktyce wielu ludzi, którzy wybudowali garaż w bryle swojego domu, magazynuje w nim kosiarki, narzędzia i niepotrzebne w domu kartony, a samochód stoi pod przysłowiową chmurką. Jeśli głównym założeniem jest dla Ciebie parkowanie auta pod dachem i ochrona przed śniegiem, gradem, deszczem, promieniowaniem i innymi czynnikami atmosferycznymi to postaw na wiatę garażową. Garaż w bryle budynku zawsze znajdzie inne zastosowanie, a cierpi na tym karoseria auta.

Ile masz pieniędzy?

Garaż zwykle jest rozwiązaniem droższym od wiaty garażowej. Jego budowa zajmuje również więcej czasu, a więc inwestor musi dłużej czekać. Potrzebne są ponadto niezbędne projekty. Brak ograniczeń co do budżetu może dać lekki plusik na korzyść garażu, jednak w większości przypadków inwestorzy budujący dom nie mają takiego komfortu, a wiata garażowa jest tańsza, a spełnia tę samą funkcję.

Masz czas na formalności?

Przepisy budowlane mówią, że budowa wiaty garażowej do 50m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Możliwe jest postawienie 1 takiego obiektu na każde 500m2 działki. W przypadku garażu pozwolenie na budowę jest konieczne. Wiatę garażową można ponadto postawić niemal w dowolnym miejscu. To od inwestora zależy czy chce mieć wiatę tuż przy samym wjeździe na działkę czy postawi ją bardziej w głębi ogrodu.

Wiata garażowa czy garaż?

Choć decyzja nigdy nie jest prosta i zwykle subiektywna, naszym zdaniem wiata garażowa ma przewagę nad garażem w sytuacji, gdy głównym celem inwestora jest parkowanie auta pod zadaszeniem. Wiata tak samo jak garaż uchroni auto przed zamarzającymi szybami. Nie trzeba będzie wyciągać liści spod wycieraczek w jesienne dni. Zimą śnieg z pewnością nie będzie zalegał na karoserii. Ptasie odchody również nie będą groźne, gdy będziemy parkować pod wiatą garażową.

Garaż może mieć przewagę nad wiatą jedynie w sytuacji, gdy poza parkowaniem samochodu chcemy mieć mały warsztat. W takim przypadku 4 zabudowane ściany zawsze wygrają z wiatą. Warto jednak pamiętać, że carporty również mogą mieć na tylnej ścianie pomieszczenie gospodarcze, które może służyć jako mini warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przydatne informacje o fotowoltaice

Fotowoltaika zdobywa nowych zwolenników. Nic dziwnego, bo jest to ekologiczny sposób pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Słońca nie można wyczerpać, to nie węgiel, czy ropa naftowa. Fotowoltaika to prąd bez…
View Post