Marchew jest jednym z bardziej lubianych i często sadzonych warzyw. Warzywo to można kupić w każdym sklepie spożywczym, jednak nie możemy być pewni jego wysokiej jakości. Jeżeli zależy nam na marchwi zdrowej, dorodnej i wolnej od szkodliwych substancji – wyhodujmy ją samodzielnie. Co musimy wiedzieć przed zakupem nasion marchwi?
Ważne informacje na temat marchwi
Marchew jest rośliną dwuletnią (w drugim roku pojawiają się kwiaty i nasiona) zaliczaną do rodziny selerowatych. W polskich ogrodach uprawiane są różne odmiany marchwi – między innymi: marchew jadalna Koral, marchew nantejska, marchew Deep Purple czy okrągła marchew Parijse Markt. Marchew występuje na wszystkich kontynentach. W sprzyjających warunkach może ona osiągać około 100 centymetrów wysokości. Roślina posiada ciemnozielone, skrętoległe, 2 i 3 – krotnie pierzaste liście. Drobne kwiaty marchwi mogą przybierać barwę żółtą, białą lub różową. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do jesieni. Marchew jest rośliną miododajną. Owocem jest rozłupnia, która rozpada się na dwie rozłupki. Najważniejszą, użytkową częścią rośliny jest korzeń spichrzowy (służy od do magazynowania substancji pokarmowych). Korzeń marchwi może mieć kolor białawy, pomarańczowy, żółty, a nawet purpurowy. Zawiera on duże ilości witamin, minerałów, karotenoidy i błonnik. Może być spożywany zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.
Jak wygląda uprawa marchwi?
Uprawa marchwi w polskim ogrodzie nie powinna sprawić nam dużych problemów, gdyż warzywo to ma niewielkie wymagania glebowe.
Nasiona marchwi warto jest sadzić w podłożu lekkim, piaszczysto-gliniastym, wolnym od kamieni i korzeni drzew (ich obecność może spowodować deformację korzeni), a także dobrze spulchnionym. Sadzenie nasion marchwi jest możliwe nie wcześniej niż w drugim roku po oborniku (posadzenie warzywa wcześniej sprawi, że jego korzenie będą się rozwidlać).
Idealne stanowisko dla marchwi jest słoneczne. Dostęp do promieni słonecznych sprawia, że korzenie są słodsze i smaczniejsze.
Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że marchew nie może być sadzona na tym samym stanowisku częściej niż co 3 lata. Idealnie byłoby posadzić ją po roślinach korzeniących się płytko (odpowiednim przedplonem dla marchwi są warzywa kapustne lub dyniowate). Nie należy jej uprawiać po warzywach korzeniowych takich jak buraki, pietruszka czy seler.
Dobrym sąsiedztwem dla marchwi jest koper ogrodowy, a także cebula. Nie powinniśmy sadzić jej w towarzystwie pomidorów.
Nasiona marchwi wysiewa się bezpośrednio do gruntu wiosną (jest to możliwe już na przełomie marca i kwietnia). Zalecana odległość pomiędzy rzędami to 30 centymetrów, natomiast odległości pomiędzy poszczególnymi warzywami to około 5 centymetrów (korzenie marchwi powinny mieć możliwość swobodnego przyrastania na grubość). Posadzenie marchwi za gęsto sprawi, że korzenie będą cienkie i długie.
Marchew – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tego warzywa jest regularne podlewanie. Pomocne będzie także spulchnianie gleby i odchwaszczanie (usuwanie chwastów jest szczególnie ważne w pierwszej fazie rozwoju rośliny).
Jak wybrać najlepsze nasiona marchwi?
Kupując nasiona marchwi powinniśmy sprawdzić czy pochodzą one od sprawdzonych, polskich producentów, takich jak W. Legutko. Unikajmy kupowania nasion na wagę i nasion nieznanego pochodzenia. Należy zdawać sobie sprawę, że nasiona marchwi mają ograniczoną w czasie zdolność kiełkowania. Z tego względu nie ma sensu kupowanie ich na zapas.