Płyta OSB- orientowana płyta wiórowa to materiał drewnopodobny. Jej budulcem są płaskie wióry: dębowe, sosnowe, świerkowe oraz żywice i inne dodatkowe substancje, które wpływają na wytrzymałość i odporność na wilgoć. Jest to materiał poszyciowy. Znakomicie sprawdza się na podłodze i na ścianie. Duży wybór rozmiarów pozwala na dopasowanie płyt do konkretnych potrzeb.
Wykorzystanie płyt OSB
Płyta OSB jest materiałem konstrukcyjnym i podkładowym. Jest stosowana na szeroką skalę w budownictwie. Płyta OSB jest wykorzystywana w wykończeniach wnętrz, w trakcie budowy budynków oraz w przemyśle meblarskim do produkcji mebli, np.: regałów i biurek. Jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów do wykańczania podłóg i jako podkład pod boazerię ścienną. W domach szkieletowych płyta OSB jest wykorzystywana do obudowy ścian nośnych i działowych oraz do zbudowania szalunków czy podbitek. Płyta OSB jest wykorzystywana do wszelkich zabudów w przedpokoju, kuchni i łazience. Można z niej wykonać także konstrukcję stopni schodów. W pokryciach dachowych znajdują zastosowanie największe płyty OSB. Uniwersalizm płyt OSB polega na tym, że są łatwe w obróbce i przycięcie płyty do konkretnego rozmiaru jest proste.
Budowa i rodzaje płyt OSB
Płyta OSB składa się z trzech warstw. Dwie zewnętrzne warstwy cechują się wiórami ułożonymi równolegle do dłuższej krawędzi płyty. W wewnętrznej wióry są ułożone prostopadle do tej krawędzi. Dzięki takiej budowie płyta OSB jest mocna i wytrzymała. Powierzchnia płyt jest lekko porowata. W ofercie producentów można znaleźć kilka rodzajów płyt OSB różniących się parametrami: od OSB 2 do OSB 4. Poszczególne rodzaje płyt mają inną wielkość wiórów i gęstość, a także zastosowane spoiwo. OSB 1 nie jest wytrzymała na obciążenia i może być stosowana jedynie do suchych pomieszczeń. Podobnie płyta OSB 2, która również nadaję się do miejsc nienarażonych na wilgoć. OSB 3 to najpopularniejsza płyta w hipermarketach, może być stosowana jako płyta nośna, ponieważ ma duży stopień wytrzymałości. Płyta OSB 4 może być układana w środowisku o podwyższonej wilgotności.
Wymiary płyt OSB
Najczęściej spotykane wymiary płyt OSB to 1250x2500mm. W ofercie hipermarketów budowlanych są jeszcze inne wymiary płyt OSB, np. 600x1200mm, 140x2500mm czy 2070x2800mm. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość wyprodukowania płyt o nietypowych rozmiarach, np.: 5000 x 1250 mm, 5000 x 2550 czy 5000 x 2500. Najważniejszym parametrem płyt OSB jest grubość: od 6 mm do 25 mm. To grubość płyt decyduje o ich przeznaczeniu. Na ściany zewnętrzne nakłada się płyty o grubości 12mm.
Płyta OSB wymaga wykończenia. Można na nią kłaść dowolną posadzkę, płytki ceramiczne, panele ścienne, pomalować farbą kryjącą oraz udekorować tapetą z włókien szklanych. Dekoratorzy wnętrz dostrzegają w płycie OSB duży potencjał dekoracyjny. Lakierowana płyta OSB jest wykorzystywana do produkcji frontów meblowych lub stanowić podłogę. Cena płyty zależy od jej grubości i rodzaju krawędzi.
1 comment
Dzięki wielkie. Zastanawiam się nad zastosowaniem płyty osb do małego budynku gospodarczego na działce. Myślę, że chyba będzie warto. OSB jest tanie i ma dobrą jakość w stosunku do innych materiałów.