Konstrukcja dachu musi być perfekcyjna, nie może być w niej żadnych ubytków ani niedociągnięć. Każdy błąd może narazić ludzi, którzy będą przebywali w budynku na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Montaż dachu jest procesem skomplikowanym. Do drewnianego rusztowania dachu wykorzystuje się także łaty drewniane.
Czym jest łata drewniana?
Łata drewniana to listwa o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Najczęściej jest używana w drewnianych konstrukcjach dachowych, np.: w więźbie dachowej. Jest to element konstrukcji dachu, chociaż bywa stosowana w budownictwie w dużo szerszym zakresie – do wzmocnienia konstrukcji drewnianych, np.: stropów i ścian. Łaty drewniane są impregnowane, najczęściej produkowane z drzewa sosnowego. Charakteryzują się dużą sprężystością i wysoką wytrzymałością mechaniczną. Podtrzymują ogromny ciężar, minimalizując ryzyko zawalenia się budynku. Wykorzystanie łat drewnianych do budowania konstrukcji dachu jest jednym z najczęstszych zastosowań tego materiału. Łaty drewniane mogą być wykorzystywane jako drewno konstrukcyjne w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie.
Łaty impregnowane
Dla większego bezpieczeństwa użytkowników łaty drewniane są pokrywane specjalnym impregnatem, który chroni całą powierzchnię materiału, także od środka. Impregnacja zwiększa odporność łaty na warunki atmosferyczne i zabezpiecza przed dostaniem się do jej wnętrza szkodników żywiących się drewnem. Większość łat jest impregnowana metodą zanurzeniową, uznawaną za najskuteczniejszy sposób konserwacji drewna. Impregnacja doskonale zabezpiecza łatę na długie lata.
Wykorzystanie łaty do tworzenia więźby dachowej
Łaty drewniane są jednym z podstawowych budulców więźby dachowej – szkieletu dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Konstrukcja dachu jest narażona na poważne obciążenia i ekstremalne warunki – od wewnątrz budynek jest ogrzewany, a na zewnątrz chłodzony. Różnice temperatur wynoszą 50 i więcej stopni Celsjusza. Drewno, które tworzy taką konstrukcję, musi być najwyższej jakości i cechować się najwyższym stopniem wytrzymałości. Szkielet utworzony z łat i kontrłat oraz folii pierwszego krycia jest poszyciem, na którym układa się pokrycie dachowe, np.: dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówkę, płyty włóknisto-cementowe oraz gont drewniany. Jest to nowoczesna alternatywa dla poszycia wykonywanego z desek lub płyt drewnopodobnych. Wybierając łaty do konstrukcji dachu, należy brać pod uwagę następujące czynniki: strefę klimatyczną, w której powstaje budynek, kąt nachylenia dachu, ciężar pokrycia dachowego oraz rozstaw krokwi.
Wybór wszelkich elementów do konstrukcji dachu wymaga znajomości materiałów i zasad budowania dachu. Przed zakupem materiałów, najlepiej poradzić się specjalisty, czyli dekarza. Tylko precyzyjne dopasowanie wszystkich elementów gwarantuje, że dach będzie idealny, będzie służył przez długie lata i nie będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia osób przybywających w budynku. Najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi i ochrona budynku przed czynnikami atmosferycznymi.
1 comment
Hohoh , łaty budowlane stosuje się bardzo często. Dla początkujących budowlańców są to informacje bardzo przydatne. Z pewnością coś dowiedzą się od Was. Dobrze że napisane prostym językiem. Wielkie dzięki. Muszę przekazać ekipie 😉