Alabaster

Alabaster – co to jest? Jaki ma kolor? Zastosowanie w aranżacji wnętrz

Alabaster  był wykorzystywany do urządzania wnętrz już w czasach starożytnych – znano go w starożytnym Egipcie. Rozkwit przeżywał w starożytnej Grecji i w Rzymie. Był jednym z ważniejszych minerał, które wykorzystywano do wykładania podłóg i witraży w świątyniach i w pałacach. Wykładano nim ściany w bibliotekach i bankach. Alabaster wraca do łask, co jest dobrą informacją dla osób,  którym znudziła się biel i klasyczne kolory.

Alabaster – kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny we wnętrzu to fantastyczny pomysł na stworzenie oryginalnego wnętrza z elementami prestiżu i wyjątkowej elegancji. Jednym z „kamieni”, który od wieków pobudza wyobraźnię ludzi, jest alabaster. Najczęściej wykorzystuje się go do zabudowy kominka, na podłogi lub na ściany. Naturalnym środowiskiem kamienia jest również łazienka, gdzie  wykorzystuje się  jako formę blatu czy eleganckiej umywalki. Sprawdza się jako wykończenie stolików, lamp i luster. Wspaniale prezentuje się w restauracjach i hotelach. Świetnie wygląda we wszystkich stylach aranżacyjnych od klasycznego po skandynawski. Piękno kamienia ozdobnego podkreśla odpowiednio dobrane światło. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że alabaster służył nie tylko wytwornym wnętrzom, ale także ciału – w starożytności był jednym ze składników kosmetyków do twarzy. Zapewniał piękną jedwabiście gładką jasną cerę. Były to ulubione kosmetyki cesarzowych i królowych. 

Przepisywane właściwości zdrowotne

Alabaster zachwycał ludzkość od para-dziejów. Chodziło nie tylko o jego urodę, ale także o przypisywanie temu minerałowi określonych właściwości zdrowotnych. Alabaster wspiera właściwości poznawcze, ułatwia utrzymanie koncentracji. Pomaga w nauce i pomaga uniknąć pomyłek. Wprowadza człowieka w doskonały nastrój, harmonizuje i łagodzi emocje, oczyszcza i daje poczucie wyciszenia. Dlatego poleca się go do wykończenia biur, SPA. Jego kameralny charakter i jedwabiste wykończenie wprowadzają do miejsca przytulną atmosferę, co bez wątpienia pomaga rozładować stres.  

Inne nazwy alabastru

Marmur mosulski, szkło maryjne, alabastros to inne nazwy tego pięknego minerału. W kościołach nazywany był szkłem maryjnym i wykorzystywany do ozdabiania witraży. Szlachetnie oprawiony i właściwie oświetlony wprowadzi do wnętrz odrobinę nieba. Miłośnicy alabastru mówią, że wprowadza on do wnętrza tajemnicę wszechświata, którą  zamknięto w kamieniu.  

Dwie odmiany alabastru

Alabaster to jeden z najrzadziej spotykanych minerałów na świecie, jest wyjątkowo cenny. Już w starożytności rozróżniano dwie odmiany alabastru, które różniły się składem chemicznym. Alabaster gipsowy to minerał będący drobnoziarnistym gipsem, to odmiana stosunkowo miękka i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Można go zarysować nawet paznokciem. Kupujący jakiekolwiek przedmioty wykonane z tego minerału z pewnością też zostanie poinformowany przez sprzedawcę, że należy się nim delikatnie obchodzić, gdyż jest wyjątkowo kruchy. Twardszy jest alabaster na  bazie kalcytu, czyli gładko wyszlifowany kalcyt. Wykonane z niego były drogi oraz kolumny w starożytnym Rzymie i Grecji. Alabaster kalcytowy jest materiałem o sporej odporności na uszkodzenia mechaniczne, trudniej go zarysować lub  Z tej odmiany powstają przedmioty dekoracyjne przepięknie zdobiące wnętrza: abażury lamp, ramy luster lub konsole meblowe i elementy ozdobne toaletek.

Kolor alabastru

Alabaster to jasny, perłowo-biały lub beżowy minerał z brązowymi i beżowymi żyłkami oraz cętkami, wyglądający niezwykle ozdobnie, a jednocześnie bardzo subtelnie i dostojnie. Doskonale przepuszcza światło, co daje większe możliwości w dekorowaniu wnętrz.

Oryginał, czy imitacje

Alabaster jako jeden z najrzadszych minerałów świata i jeden z najpiękniejszy „kamieni” cieszy się sporym powodzeniem i jest dość często wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Trzeba zaznaczyć, że w większości ozdoby nie są produkowane z oryginalnego alabastru, ale z odporniejszych na uszkodzenia imitacji. Imitacja jest znacznie tańsza i bardziej dostępna od oryginału.

Alabastrowy kominek i lampy

Alabaster kalcytowy jest wykończeniem portali kominkowych, które zachwycają wyjątkowym designem. Jest to przedmiot wyjątkowo urokliwy. Przy ogniu nabiera dodatkowego blasku. Alabastrowe lampy, żyrandole i kinkiety sprawiają, że światło ma jakby tajemniczą barwę – staje się ciepłe, łagodne i bardzo przyjemne. Sprzyja odpoczynkowi i relaksuje. Alabaster wypełniony światłem wygląda jak naturalnie świecąca skała. Nawet bez światła zachwyca perłową powierzchnią poprzecinaną żyłkami i cętkami w wielu odcieniach beżu, brązu i wyrafinowanego złota. Dzięki alabastrowym dodatkom aranżacja wnętrza zyskuje na elegancji i wrażeniu bogactwa.

Alabaster – dekoracją ściany

Oryginalny alabaster najczęściej zastępowany jest płytkami w kolorze alabastru. Gości najczęściej w salonie lub przedpokoju. Uznawany jest za powiew luksusu. Płyta alabastrowa sprawdzi się jako ścianka działowa. Sprzedawane są też farby w kolorze alabastru.

Najbardziej znane są alabastrowe rzeźby oraz ramy obrazów i luster.  To dekoracje uniwersalne, które nie poddają się modowym trendom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przydatne informacje o fotowoltaice

Fotowoltaika zdobywa nowych zwolenników. Nic dziwnego, bo jest to ekologiczny sposób pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Słońca nie można wyczerpać, to nie węgiel, czy ropa naftowa. Fotowoltaika to prąd bez…
View Post

Główne zalety fotowoltaiki

Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej…
View Post