Jaki tunel foliowy dla początkującego ogrodnika

Jaki tunel foliowy dla początkującego ogrodnika?

Jeżeli posiadamy dom z ogrodem, w którym jeszcze aktywnie działamy, sadząc różnego rodzaju rośliny, wówczas z całą pewnością przyda nam się do tego celu tunel foliowy. Jaki tym sprawdzi się najlepiej, zwłaszcza dla początkującego ogrodnika?

Do czego służy tunel foliowy w ogrodzie?

Tunele foliowe stawiane są w ogrodzie, w celu uprawy roślin. Najczęściej wykorzystuje się je do sadzenia warzyw i owoców, a także kwiatów i roślin o charakterze ozdobnym. Z jednej strony dają możliwość lepszego rozwoju, z drugiej, chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogłyby je zniszczyć. Dużą zaletą tuneli foliowych jest fakt, iż pozwalają one na uprawę roślin już wczesną wiosną, nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują jeszcze chłodne noce i dnie.

Jakie tunele foliowe są dostępne na rynku?

Chcąc zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem, ważne będzie podjęcie decyzji o tym, jaki tunel foliowy najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach. Możliwości pod tym względem mamy wiele, jako że wyróżnia się tunele metalowePCV, z drewna lub nawet betonu. Konstrukcja jest dosyć prosta, ponieważ szkielet, niezależnie od zastosowanego materiału pokryty jest półprzepuszczalną folią. Tunel foliowy wybierz z pomocą oferty sklepu www.meblobranie.pl, gdzie dostępne są różne warianty tego produktu, biorąc pod uwagę różne potrzeby. Czym jednak się między sobą różnią?

Ogrodowy tunel foliowy z metalu czy plastiku?

Podstawą w tunelach ogrodowych jest ich szkielet, który może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się tutaj te wykonane z metalu lub plastiku. Pierwszy z nich zaliczany jest to wersji tradycyjnych, a cechuje się dużą wytrzymałością i stabilnością. Jedynie, na co trzeba uważać, to zabezpieczenie metalu – szkielet powinien być ocynkowany, by nie doszło do rdzewienia.

Plastik, czy też raczej PCV to materiał, który w tym przypadku zaczyna coraz mocniej przebijać się na rynku. Cienka konstrukcja wykonana z takich rurek charakteryzuje się lekkością i wytrzymałością. Można taki tunel łatwo przenosić z miejsca na miejsce i jest całkowicie odporny na korozję.

Jaka folia do tunelu ogrodowego?

Na rynku można znaleźć dwa główne rozwiązania, czyli folia zielona lub przezroczysta biała. Materiał obu powinien być wykonany z przewiewnej osłony, która pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrze, jednocześnie zapewniając zachowanie właściwych warunków cieplnych i wilgoci wewnątrz. Należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, grubość, trwałość, przepuszczalność światła i wymiary.

Czy kolor ma jakieś znaczenie? Z pewnością należy kierować się wytrzymałością i tym, na jak wiele sezonów taki tunel może być wykorzystany. Obecnie kolor nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś i jedynie poszczególne parametry produktów powinny być dla nas istotne.

Rodzaj folii – perforowana i nieperforowana

Ważniejszy od koloru jest sam materiał i to jak został wykonany. Do wyboru mamy dwie opcje – folie perforowane i nieperforowane. Czym się między sobą różnią? W pierwszym przypadku, czyli przy folii perforowanej mamy do czynienia z materiałem, który na całej swojej powierzchni ma drobne otwory pozwalające na cyrkulację powietrza. Nie trzeba więc taki tunel zbyt często wietrzyć i zmniejsza się zagrożenie związane z rozwojem chorób grzybowych roślin. Minusem jest fakt, że gorzej trzyma ciepło.

Lepiej pod tym względem wypadają folie bez perforacji, umożliwiając utrzymanie i temperatury i stopnia wilgoci, ale konieczne jest ich częste wietrzenie. Zazwyczaj tego typu tunele są wyposażone w dodatkowe okna, aby można było regulować dostęp powietrza z zewnątrz.

Jaka wysokość tuneli foliowych?

Na rynku można znaleźć bardzo różne wielkości tuneli foliowy, od takich bardzo niskich, które montowane są tuż nad ziemią, po takie wysokie, które pozwalają nam do nich swobodnie wejść. Zakres wysokości może mieścić od kilkudziesięciu centymetrów nad glebą, aż do 200 cm. Warto przy tym zwrócić uwagę także na szerokość i wysokość takiego tunelu foliowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post