Poznaj 7 usprawnień, które zwiększą wartość działki na sprzedaż

Poznaj 7 usprawnień, które zwiększą wartość działki na sprzedaż

Masz działkę na sprzedaż i chcesz za nią uzyskać możliwie wysoką cenę? Pewnie zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby podnieść jej wartość i przyciągnąć potencjalnych kupców? Bez obaw, nie musisz inwestować dużych kwot ani robić rewolucji na swojej działce. O ile nie możemy wpłynąć na lokalizację, wielkość czy kształt działki, o tyle możemy zastosować kilka prostych usprawnień, które sprawią, że nasza działka będzie wyglądać lepiej i zyska w oczach klientów.

Oto 7 sposobów, które mogą wpłynąć na wartość działki

Ureguluj kwestie prawne

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed sprzedażą działki jest upewnienie się, że wszystko jest w porządku z jej stanem prawnym. Możemy zostać posiadaczem działki w wyniku jej zakupu lub np. otrzymania w spadku.
Jeśli np. działka jest współwłasnością, to warto rozważyć zniesienie tego stanu, zanim dojdzie do rozmów z potencjalnymi kupcami. Uregulowanie kwestii prawnych jest nie tylko konieczne do sprzedaży działki, ale także podnosi jej wartość i ułatwia załatwienie wszelkich formalności np. zaciągniecie kredytu na jej zakup.

Ustal przeznaczenie działki

Drugim krokiem jest ustalenie przeznaczenia naszej działki. Opcje są różne: działka rolna, leśna, inwestycyjna czy budowlana. Jej status ma duży wpływ na wartość działki i na to, kto może być zainteresowany jej zakupem. Największą wartość mają działki budowlane, czyli takie, na których można postawić dom lub inny budynek. Jeśli nasza działka ma taki status, to doskonale. Jeśli natomiast jest to działka rolna lub leśna, to warto sprawdzić, czy można ją przekształcić w działkę budowlaną. W tym celu należy złożyć wniosek do starostwa powiatowego o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taka decyzja pozwoli na uzyskanie pozwolenia na budowę na naszej działce i zwiększy tym samym jej atrakcyjność dla kupców.
Szukasz działki na sprzedaż w Toruniu i okolicy? Sprawdź nasze oferty https://kazo.pl/dzialki/torun_torun

Sprawdź Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Trzecim krokiem jest sprawdzenie, czy nasza działka znajduje się w obszarze objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jest to dokument, który określa zasady zagospodarowania terenu w danej gminie lub mieście.
MPZP zawiera informacje o tym:
– jakie jest przeznaczenie poszczególnych działek,
– jakie są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,
– jakie są ograniczenia i zakazy dotyczące użytkowania terenu.

Sprawdzenie MPZP jest ważne, ponieważ może się okazać, że dana działka ma inne przeznaczenie niż myślisz lub że istnieją jakieś utrudnienia, lub ograniczenia w jej zagospodarowaniu.

Zadbaj o ogrodzenie oraz wygodny dojazd do działki

Czwarty krok to zadbanie o ogrodzenie oraz wygodny dojazd do naszej działki. Są to elementy, które wpływają na estetykę i zachowanie prywatności. Ogrodzenie może być proste, ale powinno być trwałe. Nie powinno być tak, aby każdy mógł wejść na nasz teren, czy też traktować go jako wybieg dla psów. Wygodny dojazd do działki to taki, który umożliwia łatwe i szybkie dotarcie do niej samochodem. Dojazd powinien być w miarę utwardzony i oznakowany.

Zapewnij dostęp do mediów

Krok numer pięć to dostęp do mediów (gaz, prąd, kanalizacja). To ważne udogodnienie dla osób, które chcą budować na działce dom. Jeśli nasza działka ma już podłączone media, to świetnie. Jeśli nie, to należy sprawdzić, czy jest taka możliwość i ile by to kosztowało. Może się okazać, że warto zainwestować w to przed jej sprzedażą.

Oczyść działkę z niepotrzebnych rzeczy

Krok szósty to typowe porządki. Nie chodzi tu tylko o śmieci czy gruz, ale też o pnie drzew, krzaki czy duże kamienie. Im bardziej przejrzysta i uporządkowana będzie nasza działka, tym lepiej będzie prezentować się na zdjęciach i na żywo. Warto też pożyczyć kosiarkę, aby pokosić trawę i usunąć chwasty.

Postaraj się o zezwolenie na budowę na działce

To nie jest konieczne, ale może być dodatkowym atutem dla kupującego. Działka z pozwoleniem na budowę zawsze zyskuje na wartości, gdyż nowy nabywca oszczędza cenny czas na załatwienie niezbędnych formalności. Jest to możliwe, gdyż pozwolenie można bez problemu przenieść na inną osobę. Na kazo.pl znajdziesz bez problemu różnego rodzaju działki.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, istnieją względnie proste i tanie sposoby, które mogą zwiększyć wartość naszej działki. Wystarczy zadbać o kwestie prawne, ogólny wygląd i porządek na terenie a działka będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kupców i będzie można uzyskać za nią wyższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Kompost jest to organiczny nawóz stworzony, bardzo często jest on tworzony samodzielnie obok domu do wspomagania uprawy roślin, krzewów, warzyw i owoców. Dlaczego jest to bardzo dobry sposób na spożytkowanie…
View Post

Sposób na suszę

Susza w dużym stopniu przyczynia się do ograniczenia prawidłowego rozwoju uprawy. Znikoma ilość opadów atmosferycznych powoduje wiele niepożądanych skutków, jak na przykład zmniejszenie czy zahamowanie wzrostu i przesuszenie gleby, które…
View Post