Jak dobrać oświetlenie do uprawy roślin w pomieszczeniach

Jak dobrać oświetlenie do uprawy roślin w pomieszczeniach?

Uprawa roślin w pomieszczeniach to bardzo pasjonujące zajęcie. Rośliny jednak wymagają specjalnych warunków, aby rosły zdrowo, kwitnęły i owocowały. Gatunki egzotyczne mogą potrzebować też doświetlania, zwłaszcza w okresie zimy. Odpowiednie oświetlenie może stymulować wzrost, dzięki temu rośliny mogą rosnąć w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Zwykle lampy i żarówki nie spełnią swojej funkcji, do uprawy roślin potrzebna jest lampa HPS.

Czym charakteryzuje się lampa do doświetlenia roślin?

W uprawie roślin najważniejsza jest długość światła, która wpływa na procesy zachodzące w roślinie. Chodzi tutaj głównie o fotosyntezę oraz o zawiązywanie się kwiatów i owoców. Wzrost roślin jest stymulowany przez światło o innej długości niż ta, którą dają zwykle żarówki. Lampy HPS pozwalają otrzymać światło o długości i barwie zbliżonej do naturalnego światła. Dzięki temu możliwa jest uprawa w pomieszczeniach bez okien lub zacienionych. Lampa sodowa może mieć różną barwę, która albo wpływa na wzrost części zielonych, albo na kwitnienie i owocowanie. Sterowanie światłem sprawdza się przy uprawie egzotycznych gatunków, które potrzebują odpowiedniej ilości godzin oświetlenia. Lampa HPS może oświetlić dużą powierzchnię uprawną, tej cechy mogą nie posiadać inne lampy. Produkty mogą charakteryzować się odmienną wartością lumenów, im ich więcej, tym lampa jest mocniejsza. Można umieszczać je w growboxach albo wieszać nad roślinami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy?

Wybierając źródło światła do uprawy roślin w pomieszczeniach, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość fali, która emitowana jest przez lampę HPS. Światło czerwone używane jest do stymulowania zawiązywania kwiatów i owoców, niebieskie zaś sprzyja fotosyntezie i odpowiada za wzrost zielonej masy. Kolejną ważną cechą lamp jest ilość lumenów. Ta wartość świadczy o mocy lampy. Im więcej, tym silniejsze światło. Lampa HPS powinna wisieć w pewnej odległości od roślin, wtedy światło pada na większość ilość osobników oraz na większą powierzchnię. Utrzymywanie optymalnej odległości od organów roślinnych niweluje ryzyko poparzenia liści lub kwiatów. Lampy mogą mieć różną żywotność, zazwyczaj wystarczają na parę lat nieustannego oświetlania, po zużyciu wystarczy wymienić żarówkę. Niektóre produkty umożliwiają sterowanie długością dnia i nocy, co jest bardzo korzystne, jeśli roślina wymaga odpowiednio długiego okresu spoczynku. Ta cecha przydatna jest w przypadku uprawy chryzantem, gerbery oraz wielu kwitnących kaktusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like