Płot betonowy – bezpieczeństwo i estetyka

Płot betonowy – bezpieczeństwo i estetyka

Ogrodzenie posesji jest bardzo ważną wizerunkową sprawą. Płot wyznacza granicę posesji i jest pierwszą rzeczą, którą widzą osoby przechodzące obok ogrodzonego budynku. Oprócz funkcji estetycznej pełni funkcję ochronną – chroni właścicieli przed wtargnięciem obcych na ich teren oraz przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Daje możliwość zachowania prywatności. Dawniej płoty z betonu były stosowane głównie do ogrodzenia firm i dużych zakładów produkcyjnych. Z upływem lat zmienił się ich wygląd, a ogrodzenia z betonu znalazły nowe zastosowanie. Jak postawić płot betonowy, jak odnowić i ile kosztuje?

Płoty betonowe na prywatnej posesji

Nowoczesne ogrodzenia betonowe nie przypominają już brzydkich płotów ogradzających wielkie zakłady przemysłowe. Ciekawe wzornictwo, estetyczne, wręcz piękne wykonanie sprawiły, że ogrodzenia betonowe zagościły na prywatnych posesjach. Zdobią nie tylko teren, który ogradzają, ale także mają pozytywny wpływ na estetykę okolicy. Popularyzacja tego typu ogrodzeń spowodowała obniżenie ceny płotów betonowych. Stanowią efektowne uzupełnienie aranżacji posesji, znakomicie wyglądają na tle zieleni i chronią właścicieli przed niechcianymi gośćmi.

Zalety płotów betonowych

Użytkownicy podkreślają, że ogrodzenia betonowe posiadają bardzo wiele zalet. Zdecydowali się na ich montaż nie tylko ze względu na to, że ceny płotów betonowych są niższe niż ogrodzeń z kamienia, czy drewna, ale przede wszystkim wzięli pod uwagę bardzo dobrą odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. W Polsce mamy specyficzny klimat: gorąco latem i mroźno zimą, zdarzają się wielodniowe opady i podtopienia oraz okres susz. Choć cena płotu betonowego w momencie montażu może wydawać się wysoka, to jego koszty eksploatacji są niskie. Cena przęsła zależy od jego wielkości i rodzaju. Koszt zakupu i montażu płotu betonowego są różne u konkretnych producentów.  Cena płotu betonowego będzie zależała od wybranej oferty. Zaczyna się od 104 złotych, do tego trzeba doliczyć cenę transportu, montażu, betonu do obetonowania, kaucji zwrotnej za palety i przekładek do słupów. Konstrukcja płotu to jednorazowy wydatek. Ogrodzenie betonowe nie wymaga zabiegów konserwacyjnych ani drogich napraw. Kolejną zaletą płotu betonowego jest tłumienie hałasów, co zwiększa komfort przebywania w domu i na posesji.

Rodzaje płotów betonowych

W ofercie handlowej dostępne są dwa rodzaje ogrodzeń betonowych: ogrodzenia betonowe z prefabrykowanych elementów oraz ogrodzenia wylewne. Płoty z elementów prefabrykowanych powstają z paneli betonowych i mogą przybierać formę ażurową lub całkowicie wypełnioną. Płoty wylewne mają konstrukcję pełną i doskonale tłumią hałasy.

Płoty betonowe polecane są osobom, które chcą łączyć estetykę z trwałością ogrodzenia. Są rozwiązaniem dla właścicieli posesji, którzy oczekują dobrej ochrony przed włamaniami. Konstrukcji betonowej nie można przewrócić ani w znacznym stopniu uszkodzić. Płot z betonu jest wart swojej ceny, ponieważ zapewnia lepszą ochronę niż jego drewniane odpowiedniki, czy siatki.

Z czego składa się płot betonowy?

Wszystkie elementy konstrukcji płotu betonowego są tak samo ważne, więc nie można oszczędzać na żadnym z nich. Płot betonowy składa się z słupków, przęseł oraz elementów podmurówki. Słupki mogą być gładkie lub chropowate, o różnej szerokości i z wykończeniem dekoracyjnym w postaci daszka, kuli lub nawet donicy, w której można umieścić ziemię, a następnie zasadzić kwiaty.

Słupki mają specjalne rowki, w które wsuwa się przęsła ogrodzenia. Wszystkie te elementy muszą być stabilne i wytrzymałe, ponieważ beton jest materiałem ciężkim, musi mieć solidne podtrzymanie.

Przęsła są zwykle podzielone na dwa lub więcej odcinków: niższy i wyższy. Klient może zażyczyć sobie również zamocowania przęseł dekoracyjnych na przykład takich z ażurowymi dekoracjami, jednak ten element zawsze musi być umieszczony na górze, na dole wypełnienie musi być pełne dla jak największej wytrzymałości materiału. Dolna część stanowi bowiem bazę. Górna, najwyższa linia ogrodzenia może również zawierać elementy ozdobne – może być prosta, falista lub zębata.

Płot betonowy – montaż krok po kroku

Montaż płotu betonowego nie jest trudny i choć lepiej jest oczywiście, jeśli podejmą się tego fachowcy, można przystąpić do tej czynności samodzielnie. Oczywiście nie da się tego zrobić w pojedynkę. Betonowe przęsła są ciężkie, więc do ich montażu potrzebna będzie współpraca co najmniej kilku silnych osób.

Pierwszym krokiem jest dokładne odmierzenie odstępów na miejsca, w których będą stały słupki. W tych miejscach powinny znaleźć się betonowe stopy fundamentowe. Zwykle mają one głębokość od 60 do 80 cm, zależy to od wysokości ogrodzenia. Stopy powinny mieć wymiary co najmniej 40 cm x 40 cm, choć to też uzależnione jest od tego, jakie wymiary mają słupki.

Po związaniu betonu można przejść do montażu przęseł. Należy je umieścić pomiędzy słupkami i wsadzić w rowki, które znajdują się na ich bokach.

jak postawić płot betonowy

Ogrodzenie betonowe – jak nadać mu kolor?

Jeśli nie chcemy mieć zwykłego, szarego płotu betonowego, możemy zamówić masę betonową, która zawiera pigment w naszym ulubionym, pasującym do posesji kolorze. To jednak tylko jedna z opcji. Taka masa zwykle jest nieco droższa od zwykłej, szarej. Możemy również zdecydować się na pomalowanie betonowych przęseł i słupków specjalną farbą do betonu. Można zrobić to samodzielnie lub zatrudnić do tego celu fachowców, choć zdarza się, że ta usługa może być wykonana wraz z zakładaniem płotu betonowego.

Wymiary płotu betonowego

Przęsła i słupki mają standardową długość dwóch metrów, jest to wartość raczej niezmienna, chyba że w przypadku specjalnych zamówień, które na pewno są również o wiele droższe od standardowch. Wysokość ogrodzenia betonowego to coś, na co klient ma większy wpływ. Najczęściej stawia się betonowy płot o wysokości 150 do 200 cm, choć oczywiście zdarzają się płoty o wysokości nawet powyżej 300 cm.

Musimy jednak pamiętać, że zamontowanie ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 metra może odbyć się tylko za zgodą władz administracyjnych. To oznacza, że jeśli planujemy montaż płotu betonowego o wysokości już 2,3 m, musimy ten fakt zgłosić np. w urzędzie gminy.

Można wybierać również wymiary pośrednie, np. 125 cm. Wszystko zależy od oferty producenta. Wybierając wymiar musimy przede wszystkim dostosować go do naszych potrzeb i funduszy – im niższy płot betonowy, tym mniej pieniędzy będzie on nas kosztował.

Przemyślmy także, co będzie odgradzać nasz płot. Jeśli będzie wyznaczał on granicę między posesjami i odgradzał posesję od ulicy, powinien być możliwie jak najwyższy, oczywiście bez przesady, ponieważ zbyt wysoki płot betonowy może sprawiać wrażenie, jakoby chcielibyśmy się ukryć przed całym światem. To może tym bardziej przyciągnąć uwagę wścibskich sąsiadów. Jeśli jednak planujemy ogrodzić w ten sposób rośliny w ogrodzie, możemy eksperymentować z różną wysokością płotu betonowego.

Wymagania dotyczące ogrodzeń

Mogłoby się wydawać, że ogrodzenie posesji to bardzo indywidualna sprawa i to od właściciela zależą jego wymiary i styl.

Są jednak pewne wymogi ze strony władz, których należy przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych na przykład w postaci grzywny. Wymogi dotyczące ogrodzeń na posesji dotyczą głównie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Nasz betonowy płot nie może zawierać ostrych elementów poniżej wysokości 1,8 m – oznacza to, że jeśli chcemy zamontować różnego rodzaju kolce, druty czy też inne elementy zabezpieczające, możemy tego dokonać dopiero na wysokości 1,8 metra.

Nasza brama może otwierać się tylko do wewnątrz działki – nie na chodnik, nie powinna być ona węższa niż 2,4 metry. Furtka z kolei powinna mieć szerokość co najmniej 900 cm.

Ważne jest, abyśmy przed montażem ogrodzenia zapoznali się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ może w nim widnieć zapis, który zabrania wzniesienia danego rodzaju ogrodzenia w naszej gminie. Nie zdarza się to często, ale mimo wszystko, lepiej jest być czujnym i sprawdzić to zawczasu.

1 comment
  1. Płot betonowy to marzenie niejednego posiadacza dużej chatki 🙂 ale tak serio, płoty betonowe murowało się jeszcze za naszych dziadków, a teraz to one na nowo wracają, tylko w lekko zmienionej postaci. Ja właśnie przymierzam się do postawienia takiego płotu z betonu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Główne zalety fotowoltaiki

Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej…
View Post