Jak zadbać o trawnik po zimie? Kilka prostych zasad

Jak zadbać o trawnik po zimie? Kilka prostych zasad

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią początek prac w ogrodzie. Oczkiem w głowie wielu amatorów ogrodnictwa jest przydomowy trawnik. Jak zadbać o jego kondycje po zimie tak, aby prezentował się świetnie przez cały rok?

Pielęgnacja trawnika po zimie – jak o niego zadbać?

Wiele osób na swój trawnik po zimie, załamuje ręce, mając w pamięci jego piękny
i estetyczny wygląd w miesiącach letnich. Możemy jednak zapewnić mu odpowiednią regenerację. Od czego powinna zacząć się pielęgnacja trawnika po zimie?

Pierwszy krok – usuń trawę z zeszłego roku

Pierwszą czynnością będzie usunięcie ubiegłorocznej trawy. – To praca, której należy podjąć się już wczesną wiosną. Podstawowym zadaniem będzie jak najdokładniejsze usunięcie pozostałości po murawie z ubiegłego sezonu. Najprościej trawę zagrabić, dzięki czemu „ruszymy ziemię”, pozwalając rosnąć młodym listkom przy pierwszym wiosennym słońcu. W przypadku mniejszych ogródków i trawników możemy użyć grabi. Jeśli jednak nasz trawnik jest naprawdę duży, warto postawić na dedykowane temu celowi urządzenie – wertykulator – tłumaczy jeden z ekspertów z firmy sklep.geoproduct.pl.

Drugi krok – natleń glebę

Renowacja trawnika po zimie opiera się również na doprowadzeniu odpowiedniej ilości powietrza do gleby. Popularnym i często spotykanym określeniem tego procesu jest napowietrzenie gleby. Aby go wykonać, wystarczy porobić otwory w ziemi o głębokości około 10-12 cm. Można to zrobić kolcami do ziemi lub widłami. Jeśli już pracujemy z glebą, możemy od razu ustalić, w których miejscach ustawimy obrzeża do trawników, odgradzające nasz trawnik od ścieżki.

Trzeci krok – dosiej trawę

Pielęgnacja trawnika na wiosnę to łatanie wszelkich ubytków w murawie. Często zdarza się, że, szczególnie w miejscach zacienionych, śnieg utrzymuje się dłużej. Takie miejsca, przy szybkim wzroście temperatury, są bardziej narażone na ubytki w trawie. Mogą więc tworzyć się puste poletka, na których trzeba dosiać trawę. Jeśli dosiewamy już trawę i postanowimy na nowo określić zasięg trawnika, możemy również pomyśleć o odpowiednim zaznaczeniu jego granic za pomocą obrzeży ogrodowych.

Kiedy kosić i nawozić trawnik po zimie?

To dwie istotne czynności dla przywrócenia jakości naszemu trawnikowi. Pierwsze koszenie trawy po zimie wykonujemy już w kwietniu. Oczywiście dużym wyznacznikiem jest tutaj pogoda, która wiosną lubi być kapryśna. Warto więc kontrolować poziom wzrostu trawy i przy pierwszym koszeniu unikać zbyt niskiego ustawienia noża (poniżej 3 cm). Po pierwszym koszeniu musimy regularnie, minimum raz na 10-14 dni, ją ponawiać. Ważnym pytaniem jest również kiedy nawozić trawnik po zimie? Bezsprzeczne, by trawa rosła i miała piękny zielony kolor, ważne jest jej regularnie nawożenie. Zaczynamy zaraz wiosną, jak tylko trawa się zazieleni. Wiosną stawiamy przede wszystkim na nawóz fosforowy, który wspomaga rozrost korzeni. Przez cały sezon stosujemy także nawozy a azotem, magnezem i żelazem. Potas wprowadzamy dopiero latem i stosujemy do końca jesieni.

Wygląd naszego trawnika po zimie nie musi nam spędzać snu z powiek. Wystarczy kilka prostych kroków, aby piękny, zielony trawnik cieszył nasze oczy przez cały sezon.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: New Africa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post