Jeśli wciąż szukasz inspiracji do tego, jak zaaranżować swój ogród, cenisz sobie klasyczne i eleganckie rozwiązania, a jednocześnie masz problem z utrzymaniem roślin wsadzonych bezpośrednio do gruntu, być może tym, czego potrzebujesz, jest solidna drewniana donica? Poznaj historię Olgi, która postawiła na takie rozwiązanie, dowiedz się, jakie rośliny warto hodować w ten sposób i złap inspirację!
W poniższym artykule przeczytasz o tym:
- jakie są zalety uprawy roślin w donicach drewnianych
- jak wybrać donicę ogrodową
- jak dbać o drewnianą donicę
- jakie rośliny warto hodować w drewnianej donicy
Między klasycznym ogrodem a funkcjonalnym miejscem spotkań
Olga nigdy nie przypuszczała, że da się ponieść ogrodniczej pasji. Lubiłam kwiaty, ale nie sądziłam, że będę uprawiać ogród – mówi oprowadzając nas po niewielkiej działce przylegającej do urokliwego starego budynku. Dom i ogród Olga odziedziczyła dwa lata temu. Kiedyś miejsce to było oczkiem w głowie babci dziewczyny, jednak w ostatnich latach starsza pani podupadła na zdrowiu i nie mogła dłużej się nim zajmować. Nie chciałam sprzedawać domu, a nie mogłam zostawić ogrodu bez opieki i musiałam wszystkiego nauczyć się sama – opowiada gospodyni. Jak przyznaje, miała dwa zasadnicze kłopoty. Pierwszym z nich było marzenie o dużym tarasie. Olga chciała poświęcić część ogrodu na wybudowanie podestu, na którym rano piłaby kawę, a wieczorem siedziała ze znajomymi przy grillu. Po tej zmianie nie zostałoby zbyt wiele miejsca na rośliny, dlatego wraz z projektantką ogrodu Olga postanowiła hodować kwiaty i krzewy w donicach. I tu pojawił się drugi problem. Przeglądałam katalogi sklepów ogrodniczych i internetowe inspiracje – wszędzie królowały betonowe donice w stylu industrialnym, które zupełnie nie pasowały do otoczenia i już myślałam, że nie mam innego wyjścia, jak tylko się na nie zdecydować, kiedy pewnego dnia znalazłam w piwnicy starą, drewnianą donicę. Teraz drewnianych donic Olga ma w ogrodzie kilkanaście. Rosną w nich surfinie, fuksje i begonie, a także zielone krzewy, a nawet…papryka.
Dlaczego warto wsadzić rośliny do donicy?
To przede wszystkim duża oszczędność miejsca. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się właściciele balkonów, ale coraz częściej możemy spotkać duże donice również w ogrodach. To dobre rozwiązanie, jeśli dysponujesz niewielkim metrażem przed domem, a chcesz poświęcić miejsce na taras, altankę czy plac zabaw dla dzieci. Dekoracyjne doniczki sprawdzają się także przed drzwiami – wówczas wyglądają reprezentacyjnie i nadają szyku Twojemu domowi już od pierwszego wejrzenia! Warto wybrać te drewniane: są ekologiczne, eleganckie i odporne na pogodę, dlatego świetnie sprawdzą się na zewnątrz. Ponadto materiał, z którego są wykonane, zapewnia ochronę roślin przed temperaturą – zarówno zbyt wysoką, jak i za zimną. Ich klasyczny wygląd pozwoli Ci z kolei wykorzystać je w aranżacjach ogrodów w stylu vintage, prowansalskim i rustykalnym – w nich bowiem królują naturalne, trwałe materiały i stonowane barwy. Jeśli jednak marzysz o nowoczesnym ogrodzie, możesz pomalować donice na ulubione kolory, przy okazji przedłużając ich trwałość.
Jak wybrać donicę ogrodową? Jak o nią dbać?
Na początek odpowiedz sobie na pytanie, co zamierzasz w niej hodować. Inne gabaryty będą potrzebne do uprawy warzyw, inne do kwiatów, jeszcze inne do krzewów. Ale nie tylko rozmiar ma znaczenie. Jeżeli poszukujesz stylowej, solidnej, drewnianej donicy ogrodowej odwiedź stronę https://www.edinos.pl/donice-ogrodowe. Wybierając donice do ogrodu zwróć przede wszystkim uwagę na jej trwałość.
Podczas zakupów warto sprawdzić, czy donica:
- ma solidną podstawę
- jest wykonana z litego drewna
- ma otwory odprowadzające wilgoć.
Pamiętaj, że nawet najtrwalej wykonane donice potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dbaj o nie poprzez:
- regularną impregnację
- izolowanie drewna od gruntu (możesz do tego użyć podstawek pod doniczki czy po prostu folii – najlepiej takiej z odzysku, mając na uwadze ekologię!)
Co do donicy?
W drewnianej donicy ładnie będą wyglądać:
- krzewy i niewielkie iglaki, na przykład kosodrzewina, świerk, cis czy jałowiec. Szczególnie magicznie będą wyglądać zimą, oprószone śniegiem. Możesz wówczas również zawiesić lampki led.
- kwiaty – tu wybór jest bardzo szeroki. Przykładowo możesz zasadzić begonię, lantanę, pelargonię, surfinię, werbenę albo fuksję – uwaga! Tę ostatnią na zimę przenieś do mieszkania! Do aranżacji w stylu prowansalskim świetnie z drewnianą donicą skomponuje się lawenda oraz wrzos.
- warzywa – drewniana donica to dobry substytut warzywnego ogródka – zapewnia ochronę przed ślimakami. Pomidorki cherry wyhodowane w donicy będą smakować równie dobrze jak te prosto z gruntu.
Podsumowanie
Drewniana donica postawiona w ogrodzie jest świetnym kompromisem pomiędzy szlachetną elegancją, a wygodną ozdobą ogrodu. Pozwala na ochronę roślin, w przeciwieństwie do doniczki plastikowej nie szkodzi środowisku i prezentuje się niezwykle efektownie.
Decydując się na zakup drewnianej donicy, musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach:
- nie wybieraj zbyt okazałych roślin – tyczy się to szczególnie iglaków, które w donicy muszą być nieco mniejsze.
- regularnie impregnuj donice
- izoluj je od gruntu
- wybierając donicę dla siebie, zwróć uwagę na jej wykonanie – wybieraj te najlepszej jakości.