Jak można wykorzystać wodę deszczową?

Jak można wykorzystać wodę deszczową?

Od wielu lat coraz poważniejszy jest problem zmniejszających się zasobów wodnych. Coraz trudniej pozyskać wodę pitną. Nie dziwią stwierdzenia, że woda jest na wagę złota ani apele, aby w trakcie upałów nie marnować wody na podlewanie ogrodu. Rozwiązaniem problemów suszy jest gromadzenie deszczówki. Służą do tego specjalne pojemniki, które mogą mieć nawet do dwóch tysięcy litrów pojemności. Gromadzenie deszczówki jest działaniem proekologicznym, ponieważ pozwala wykorzystywać wodę w różnych celach.

Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodach

Wiele roślin podczas upału usycha z braku wody. Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja dla właściciela ogrodu, któremu trudno jest się pogodzić ze stratą pięknych kwiatów, owoców, czy warzyw.  Deszczówka ratuje sytuację. Zbiorniki na deszczówkę zawierają wszystkie niezbędne elementy, wykonane są materiałów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne. Dostępne są także w wersji dekoracyjnej, co pozwala na dopasowanie ich do stylu ogrodu.

Właściwości wody deszczowej

Doświadczeni ogrodnicy polecają podlewanie roślin ogrodowych i doniczkowych deszczówką, ponieważ ma ona niskie pH, jest bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków typu chlor i fluor, które są obecne w wodzie wodociągowej. Wymienione pierwiastki mogą prowadzić do uszkodzenia roślin. Woda deszczowa znacznie obniża koszty podlewania, ponieważ jest darmowa. Zapewnia doskonały rozwój roślin. Najważniejsze jest to, że można ją wykorzystać do podlewana roślin w ogrodzie w czasie suszy, dzięki czemu kwiaty nie tracą na swojej urodzie.

Uzupełnienie zasobów wody wodociągowej

System do pozyskiwania deszczówki może być podłączony do instalacji wodociągowej w budynku i stanowić zabezpieczenie na wypadek braku wody wodociągowej. Wodę opadową można wykorzystać do spłukiwania toalet lub do prania.

Deszczówka jest wodą miękką, co ma pozytywny wpływ na jakość prania i chroni pralkę przed awariami. Ustawiając pranie  z wykorzystaniem deszczówki, zużywa się   mniejszą ilość detergentów, a więc mniej szkodliwych substancji jest odprowadzanych do środowiska naturalnego. Wodę deszczową można przeznaczyć na cele porządkowe. Wody opadowej nie wolno używać do picia ani do kąpieli, ponieważ zawiera ona mikroorganizmy.

Wykorzystanie wody deszczowej niesie ze sobą korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Zbiorniki na wodę deszczową pozwalają gromadzić wodę w celu wykorzystania jej w dogodnej chwili.  Dzięki deszczówce możemy uratować ogród i domowy budżet. Zbiorniki na wodę mają wysoką wydajność. Jest także zabezpieczeniem na wypadek awarii wodociągów. Wodę deszczową najczęściej zbiera się z dachów. Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę charakteryzują się ciekawym designem i eleganckimi kolorami.

Więcej na: https://aquatechnika.com.pl/pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wiata garażowa czy garaż?

Budując dom jednorodzinny w pewnym momencie stajemy przed dylematem związanym z parkowaniem auta. Zwykle na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję czy potrzebny nam jest garaż czy może wystarczy wiata…
View Post

Główne zalety fotowoltaiki

Na dachach domów i budynków firmowych można coraz częściej spotkać panele fotowoltaiczne. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które pragną przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd, uniezależnić się w dużej…
View Post