Uprawa warzyw w szklarni

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z roślin ciepłolubnych. Przydomowa szklarnia może zapewnić zdrowe warzywa na domowe potrzeby. W szklarni nieogrzewanej można uprawiać rośliny, których plan w gruncie zależny jest od pogody.

Warzywa uprawiane w szklarni

W szklarni typu tunel foliowy z powodzeniem można uprawiać nowalijki: sałata, rzodkiewka, szczypiorek, pietruszka, szpinak. To bomby witaminowe, spożywane na kanapce, jako przekąska do chrupania, w sałatce, surowce, czy w zupie i zapiekankach. Bardzo popularne są pomidory i papryka. Pomidory w szklarniach sadzi się od kwietnia, po zbiorze nowalijek. W szklarni doskonale  sprawdzają się bakłażany, oberżyna, bataty i arbuz.

Kiedy sadzić warzywa w szklarni?

Najczęściej warzywa w szklarni sadzi się od kwietnia. Wiele  gatunków uprawia się z rozsady, które wcześniej przygotowuje się w mieszkaniu. Ziemia do uprawy szklarniowej powinna być dobrze przekopana, odchwaszczona i nawożona. Poleca się stosowanie nawozów organicznych, np. kompostu. Odpowiednia gleba to połowa sukcesu w uprawie roślin w tunelu. Podłoże powinno  być żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Odczyn gleby uzależnione od wymagań  konkretnego gatunku. Warzywa trzeba regularnie podlewać i nawozić. Szklarnie należy regularnie wietrzyć. Ogrodnicy polecają, aby chronić roślin preparatami przeciwgrzybowymi. 

Uprawa ogórków

Jednym z najczęściej uprawianych warzyw w szklarni są ogórki. Są masowo wykorzystywane w kuchni i kosmetyce. Mają większe wymagania pod względem temperatury i środowiska niż pomidory. Ogórki szklarniowe są dłuższe  niż gruntowe. Trzeba im zapewnić  ciepłe i wilgotne środowisko. Niezależność od czynników atmosferycznych zapewnia większe rozmiary warzywa i korzystnie wpływa na ich soczystość. Ogórki w szklarni można posadzić już w marcu i kwietniu. Najlepszym wspomagaczem dla  ogórków jest kompost bogaty w składniki odżywcze. Ogórki szklarniowe należy podlewać zachowując zasadę umiaru – nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni. Konieczne jest duże nasłonecznienie.  Uprawa ogórków w szklarni może być dochodowym biznesem, ponieważ jest to warzywo chętnie kupowane przez cały rok, masowo wykorzystywane w przetwórstwie i do wytwarzania kosmetyków. Ogórki szklarniowe doskonale uzupełniają niedobory witamin w okresie jesienno-zimowym. Mają łagodny smak i ładny zielony kolor, dlatego lubią je nawet dzieci.

Uprawy szklarniowe  to zabezpieczenie zapasu warzyw w domu.  Szklarnia, w której uprawiane są ogórki, nie musi być wyposażona w ogrzewanie. Za wentylację wystarczy otwieranie okien. Jest to konieczne latem. Nagrzana od słońca szklarnia może spowodować zniszczenie uprawy ogórka. To typowe warzywa ciepłolubne, które nie znoszą niskich temperatur. Dlatego w szklarni nie może być niższa temperatura niż 14 stopni Celsjusza. Plony ogórków w szklarni są zadowalające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like