Drzewka owocowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Drzewka owocowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Szukasz informacji na temat drzewek owocowych? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Odpowiedni sposób cięcia drzewek oraz krzewów owocowych ma decydujący wpływ na obfitość w plonowaniu. Aby cięcie drzew było skuteczne, należy je wykonywać w prawidłowy sposób, a także w odpowiednim czasie dla danego gatunku drzewka.

Aby drzewka owocowe świetnie rosły oraz obficie owocowały, należy je odpowiednio przyciąć. Jabłonie, grusze czy śliwy tniemy w drugiej połowie lutego, a brzoskwinie czy nektaryny lepiej przyciąć wtedy, gdy jest cieplej. Jeśli mowa natomiast o wiśniach, czereśniach lub morelach, najlepiej je ciąć po zbiorze owoców, ponieważ drzewka będą wtedy w mniejszym stopniu narażone na zakażenie rakiem bakteryjnym.

Przycinanie drzewek owocowych

Podczas przycinania drzewek trzeba odpowiednio regulować kształt korony, wycinając stosownie pędy, który naruszają jej bryłę i te, które rosną pionowo. Wyciąć trzeba również zbędne przyrosty jednoroczne, a także trzeba prześwietlić zbyt zagęszczone fragmenty. Usunąć musimy pędy rosnące w dół, do środka korony lub te, które się krzyżują. Celem jest przede wszystkim uzyskanie właściwego kształtu korony, która będzie dobrze doświetlona ze wszystkich stron. Tniemy około trzy-cztery milimetry powyżej pąka zwróconego w wybranym przez nas kierunku. Jeśli mowa o sposobie cięcia krzewów, to zdecydowanie zależy to od tego, na jakim pędzie roślina kwitnie, a następnie owocuje. Porzeczki czerwone i białe owocują na krótkopędach, które wyrastają z dwu-, czteroletnich gałązek, czarna natomiast na pędach rocznych lub dwuletnich. Dlatego więc czarną porzeczkę trzeba stale odmładzać. Aronie można ciąć zarówno wiosną jak i jesienią, a większość malin owocuje na dwuletnich pędach, dlatego trzeba je prowadzić w dwuletnim cyklu rozwoju. Po odpowiednim posadzeniu na wiosnę, należy przyciąć pędy przy ziemi, wyrosną wtedy tylko te, które zaowocują w kolejnym roku.

 Opryskiwanie drzewek należy wykonywać w czasie wczesnej wiosny, już przed pojawieniem się pierwszych liści. Opryski, które zostaną wykonane później, często mogą okazać się bezskuteczne, ponieważ nie uchronią już przed różnymi chorobami. Ponadto mogą spowodować zatrucie oraz uśmiercenie pszczół, a także innych owadów niezbędnych do zapylania kwiatków. Pośrednio wywołać to może także zmniejszenie owocowania drzewek. Opryski możemy zacząć już pod koniec lutego, ponieważ przewidywana temperatura powietrze nie powinna przekraczać siedem stopni Celsjusza. Na zastosowanie oprysków powinniśmy wybrać bezdeszczowy oraz bezwietrzny dzień, co pozwoli nam skutecznie oraz bez przeszkód spryskać nasze drzewka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post