Nawozy naturalne - który wybrać?

Nawozy naturalne – który wybrać?

Powszechnie wiadomo, że dobrze dobrany nawóz, użyty we właściwym czasie przyczynia się do uzyskania lepszych plonów. Sklepy ogrodnicze oferują szeroką gamę produktów nawożących glebę. Co warto wiedzieć o nawozach i który wybrać, aby zbiory były jak najokazalsze?

Czym są nawozy naturalne?

Nawozy naturalne są cennym źródłem makro i mikroskładników oraz materii organicznej. Dostarczają glebie brakujących składników mineralnych, ale również wzbogacają jej próchnicę. Warto wspomnieć, że nawozy naturalne bywają mylone z nawozami organicznymi, dlatego istotne jest precyzyjne nazewnictwo, umożliwiające właściwe korzystanie z zalet nawozów naturalnych. Wyróżniamy trzy rodzaje nawozów naturalnych:

  • 1) obornik, gnojowicę oraz gnojówkę; 
  • 2) odchody zwierząt gospodarskich;
  • 3) guano (wykorzystywane do nawożenia obszarów rolniczych). 

Czym jest obornik i dlaczego warto z niego korzystać? 

Obornikiem nazywamy mieszaninę płynnych oraz stałych odchodów zwierzęcych, które przeszły proces fermentacji wraz ze ściółką. Oborniki są wartościowym źródłem azotu i potasu, a zawartość fosforu w nawozie stanowi około 50% wartości N i K2O. Pierwiastki te są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Ponadto obornik jest cennym źródłem próchnicy gleby, poprawia jej właściwości chemiczne oraz fizyczne, oddziałując tym samym na zachodzące wewnątrz gleby przemiany mikrobiologiczne. 

Zalety używania obornika granulowanego

Obornik granulowany cieszy się uznaniem zarówno wśród ogrodników oraz rolników, profesjonalistów jak i amatorów. Produkt ma kształt niewielkich kuleczek, co jest efektem procesu wysuszenia, a następnie sprasowania przefermentowanych odchodów i ściółki. Kształt granulek sprawia, że obornik granulowany sprawdza się do podsypywania upraw, ponieważ pęcznieje pod wpływem wilgoci, rozkłada się, jednocześnie uwalniając cenne dla gleby składniki chemiczne. Obornik granulowany może być wykorzystywany na kilka sposobów: 

  • bezpośrednie posypywanie ziemi;
  • rozpuszczenie granulatu w wodzie i podlewanie roślin;
  • włożenie granulek bezpośrednio pod korzenie roślin. 

Obornik granulowany znajduje zastosowanie przez większość roku. Wyjątek stanowią mroźne i śnieżne zimy. Warto pamiętać, że obornik granulowany jest nawozem w stu procentach pochodzenia naturalnego, stąd otrzymane w wyniku jego stosowania plony są ekologiczne. Co więcej jest on nawozem o uniwersalnym zastosowaniu, oznacza to, że sprawdzi się do nawożenia roślin ozdobnych, sadowniczych, ale również warzyw. 

Jaki obornik wybrać przy uprawie warzyw?

Na rynku ogrodniczym istnieje wiele rodzajów obornika granulowanego. Jego wybór uzależniony jest uprawianego warzywa. Obornik świński sprawdzi się przy cebuli, kalafiorze, kapuście; koński przy selerze, ziemniakach i marchwi; bydlęcy przy kapuście, grochu oraz szparagach, kurzy natomiast przy kukurydzy i pomidorach. Kurzy obornik granulowany posiada największą dawkę skoncentrowanych składników chemicznych, dlatego też przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność i właściwe rozcieńczyć go w wodzie (najlepiej w proporcji 1 do 10). Inaczej zasoli on glebę, co negatywnie wpłynie na wzrost roślin. Wspominany powyżej obornik koński sprawdzi się na ziemiach mokrych i gliniastych, pozostałe (świński i bydlęcy) zaś na podłożach piaszczystych. 

Obornik – zalety

Stosowanie obornika granulowanego ma wiele zalet:

  • jest wygodny w użyciu;
  • jest nawozem naturalnym;
  • ma długi okres przydatności; 
  • naturalne pH obornika granulowanego sprawia, że jestem produktem uniwersalnym. 

Obornik granulowany pozytywnie wpłynie na zdrowy i prężny rozwój roślin, tych uprawianych na dużą skalę, ale również tych w przydomowych ogródkach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Pielęgnacja i uprawa kalanchoe

Kalanchoe to efektownie prezentujący się kwiat z rodziny sukulentów pochodzący z Madagaskaru. Jeśli szukasz oryginalnej rośliny do swojego domu z całą pewnością będzie ona idealnym wyborem. Odpowiednio zadbana roślina będzie…
View Post

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post