Często wydaje nam się, że trawnik to najłatwiejsza w pielęgnacji część ogrodu, która poza koszeniem, jest w zasadzie bezobsługowa. Nie jest to jednak prawdą. Piękny i zdrowy trawnik wymaga regularnej pielęgnacji. Poza cotygodniowym koszeniem, trawnik musimy regularnie podlewać i dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych. To ostatnie odbywa się oczywiście za sprawą nawożenia trawnika.
Kiedy nawozić trawnik?
Nawożenie trawnika jest absolutnie fundamentalnym zabiegiem, który należy regularnie stosować, niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie znajduje się trawa z rolki czy trawnik wysiewany. Warto wspomnieć, że trawa ma o wiele większe zapotrzebowanie na azot niż inne rośliny ogrodowe. To, kiedy nawozić trawnik, zależ częściowo od tego, jaki typ nawozu wybierzemy. Standardowe nawozy do trawy stosujemy 3-4 razy w sezonie: wiosną, latem oraz późną jesienią. Na rynku istnieją jednak również tak zwane nawozy do trawy długodziałające (otoczkowane), które z reguły są najbardziej ekonomiczne i najbardziej zalecane.
Jaki nawóz do trawy na wiosnę?
Wspomnieliśmy już, że trawa jest największym konsumentem azotu w całym ogrodzie. Składnik ten jest szczególnie istotny w trakcie wzrostu rośliny, a trawa rośnie przecież przez cały czas. Okres najbardziej dynamicznego wzrostu trawy przypada na sezon wiosenny. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki nawóz do trawy na wiosnę stosować, odpowiedź jest prosta. Wiosenny nawóz do trawy powinien być bogaty w azot. Orientacyjne zapotrzebowanie trawnika na ten mikroelement wynosi w okresie od marca do czerwca 12 g na m2. Wartości te dotyczą przydomowych trawników. Zapotrzebowanie trawnika na obiekcie sportowym może być nawet jeszcze o połowę większe.
Nawóz do trawy jesienny – co powinien zawierać?
Jesienią zapotrzebowanie na azot znacząco spada. Jesienny nawóz do trawy powinien za to zawierać o wiele więcej potasu i fosforu niż preparaty stosowane wiosną. Potas sprawia, że trawa staje się bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne jak mróz czy susza. Zwiększa również odporność trawy na choroby. Z kolei fosfor wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Jesienią dawkę fosforu podajemy w pewnym sensie na zapas, ponieważ składnik ten nie ulega wypłukiwaniu z gleby. Zakładanie trawnika z rolki to także moment, w którym wsparcie dla rozrastających się korzeni jest bardzo istotne. Większą dawkę fosforu warto więc dostarczyć również do nowo położonego trawnika.
Nawóz dobieramy więc do pory roku oraz do kondycji naszego trawnika. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych pozwoli nam stworzyć piękny i zielony trawnik, który będzie prawdziwą ozdobą naszego ogrodu.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: New Africa