Przydatne informacje o fotowoltaicePorady 

Przydatne informacje o fotowoltaice

Fotowoltaika zdobywa nowych zwolenników. Nic dziwnego, bo jest to ekologiczny sposób pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Słońca nie można wyczerpać, to nie węgiel, czy ropa naftowa. Fotowoltaika to prąd bez brudu, kurzu i zanieczyszczenia środowiska i do tego uwolnienie się do zakładu energetycznego – o 90% mniejsze rachunki za prąd. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna polecana jest przez ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, jak i energetyki.

Opłacalność fotowoltaiki

Wielu Polaków chciałoby produkować energię na własny użytek, ale cena instalacji skutecznie zniechęca ich do realizowania tego pragnienia. Nieprawdą, że w Polsce nie opłaci się montować fotowoltaiki, ponieważ za dużo dni bez słońca. Pochmurne dni mogą troszeczkę obniżyć efektywność instalacji, ale nie zaprzestanie ona działać całkowicie. Problemu nie stanowi niska temperatura, a jedynie krótszy dzień, ponieważ do paneli dociera mniej energii słonecznej.  Fotowoltaika cechuje się niską awaryjnością i ma gwarancję na 15 lat. Jednak życie pokazuje, że wydajność fotowoltaiki to nawet 35 lat. Dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych to kwota 30 – 40%.

Rola dachu w pozyskiwaniu energii

Kształt dachu ma wpływ na  pozyskiwanie energii. Najlepsze nachylenie to 30-40 stopni (ustawienie paneli do strony południowej) lub 15-25 (ustawienie w stronę wschodnią lub zachodnią).  Płaski dach wymaga zamontowania specjalnych podkonstrukcji, dzięki którym kąt nachylenia paneli jest dopasowany do warunków. Nie warto instalować paneli, jeżeli dysponuje się miejscem zacienionym przez inne budynki.

Niewykorzystana energia

Zazwyczaj wykorzystuje się 20% nagromadzonej energii. Resztę klient magazynuje w zakładzie energetycznym i może w każdej chwili za darmo ją wykorzystać. Rozliczenie odbywa się co pół roku. Zakład oblicza moc, jaką odkupił i jaką sprzedał klientowi, po czym wystawia rachunek, który nie jest już szokujący. Fotowoltaika to dobry sposób pozyskiwania energii przez osoby oszczędne i nastawione do życia ekologicznie. Na system fotowoltaiczny nie trzeba mieć koncesji, ani działalności gospodarczej. Zakład energetyczny musi zakupić od prywatnego właściciela niewykorzystaną energię.

Nie straszny im śnieg

Panele fotowoltaiczne są odporne na śniegi  i grad. Są to produkty wytrzymałe i na pewno podczas gradu, czy ulewy nie zostaną zniszczone. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba myć, ponieważ deszcz zmywa z nich brud.

Fotowoltaika może być przyszłością energetyki, ponieważ ludzie coraz częściej interesują się pozyskaniem energii ze źródeł odnawialnych i szukają systemów do samodzielnego wytwarzania energii. Chcą się w ten sposób przyczyniać do ochrony powietrza. Kolejnym argumentem za fotowoltaiką jest estetyczny wygląd na dachu oraz możliwość zamontowania paneli na gruncie.

Więcej można znaleźć na stronie Instalacje fotowoltaiczne Grudziądz.

Zobacz także:

One Thought to “Przydatne informacje o fotowoltaice”

  1. Witam!
    Na pytania czy fotowoltaika jest opłacalna raczej zawsze jest odpowiedz że w dłuższej perspektywie „TAK”. Trzeba jeszcze dopowiedzieć czy dla mnie akurat jest opłacalna i czy mam odpowiednie warunki techniczne do montażu paneli fotowoltaicznych. Niestety niektóre powierzchnie dachowe nie nadają się do instalacji ze względu na stan techniczny lub skomplikowaną konstrukcję wymuszającą duże dodatkowe koszty instalacji. Najlepiej poradzić się sprawdzonych instalatorów paneli fotowoltaicznych

Leave a Comment