Klon palmowy - odmiany, jak szybko rośnie, jaka cena

Klon palmowy – odmiany, jak szybko rośnie, jaka cena

Klon palmowy, który pochodzi z Korei Południowej oraz Japonii, należy do rodziny mydleńcowatych. Spokojnie można uznać go za najpiękniejszy krzew bądź małe drzewko, który został stworzony przez naturę. Ma barwne liście, które potrafią każdego zachwycić swoim urokiem. W artykule tym odpowiadamy także na pytanie, jak szybko rośnie klon czerwony oraz jaka jest jego cena.

Rodzaje klonów palmowych

Klon palmowy „Atropurpureum” – jest to najmodniejsza i najbardziej ceniona odmiana ze względu na mocno powycinane i wachlarzowate liście, które są ciemnobordowego koloru przez cały rok. Ta odmiana klonu palmowego może osiągać do 3 metrów długości, dodatkowo można go kształtować według własnych fantazji jako krzew lub jako drzewko.

  • Klon palmowy „Bloodgood” – krzew o korze i gałęziach ciemnoszarych, który rośnie do 6 metrów. Jego pięcioklapowe liście są ciemnopurpurowe i powycinane. W maju, gdy kwitnie, pojawiają się żółte kwiaty.
  • Klon palmowy „Dissectum” – rośnie do 2 metrów wysokości. Gałęzie są zwisające, liście zielone, klapowane, głęboko powycinane i postrzępione.
  • Klon palmowy „Dissectum Nigrum” – jest to karłowaty krzew o wygiętych gałęziach, spłaszczonym pokroju, liściach brązowo-czerwonych, powycinanych i klapowanych. Osiąga wysokość do około 1,5 metra.
  • Klon palmowy „Mikawa-yatsubusa” – jest wolno rosnącym, karłowatym krzewem o krótkich przyrostach. Posiada czteroklapowe, jasnozielone liście.
  • Klon palmowy „Orange Dream” – wolno rosnący krzew, który dorasta do 4 metrów wysokości. Liście są intensywnie pomarańczowe, siedmioklapowe, głęboko powycinane z ostrymi końcami. Z czasem pomarańczowy kolor liści zmienia się na jasnożółty.
  • Klon palmowy „Sangokaku” – jest krzewem bądź małym drzewkiem, które dorasta do 7 metrów wysokości. Liście są żywo-zielone, pięcioklapowe, jesienią zmieniają się na w złoto-żółte.

Uprawa klonu palmowego

Klon palmowy ma bardzo duże wymagania co do uprawy, jest krzewem lubiącym łagodny klimat, więc należy go chronić przed zimnem, a on będzie odwdzięczał się nam swoim pięknem przez wiele kolejnych lat. Klony najchętniej rosną w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być wilgotna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Krzew ten nie znosi podmokłych terenów, dodatkowo nie jest mrozoodpornych. Również nie przepada za suszami, więc dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci jest ściółkowanie (obsypanie korą lub odpowiednią agrowłókiną). W czasie długotrwałych susz należy często podlewać rośliny niewielką ilością wody.

Młode okazy na zimę należy szczelnie opatulić, można chochołem ze słomy lub specjalną agrowłókniną. Starsze krzewy powinno się zabezpieczyć na poziomie korzeni.

Rozmnażanie klonu palmowego

Cięcie i formowanie klonów palmowych należy wykonywać zimą lub wczesną wiosną. Najłatwiej jest je rozmnażać z zielonych sadzonek odcinanych z końców młodych pędów. W czerwcu lub początkiem lipca dobrze jest zanurzyć je w ukorzeniaczu oraz posadzić w skrzynkach, lub doniczkach. Roślinę przed posadzeniem w docelowym miejscu należy przez dwa lata przezimować w inspekcie.

Jak szybko rośnie klon?

Ze względu na to, że klon nie jest rośliną problematyczną w uprawie, toteż rośnie w miarę szybko. Natomiast szacuje się, że rocznie osiąga od 33 cm do 60 cm.

1 comment
  1. Uwielbiam tę roślinę! Klon przepięknie wygląda na mojej sporych rozmiarów działce. jestem tak zafascynowana tą rośliną, że dokupię kolejne klony. Dzięki za krótki opis każdego z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Uprawa warzyw w szklarni

Szklarnia to miejsce, gdzie uprawy roślin można prowadzić przez cały rok. Uprawa szklarniowa daje większe możliwości niż uprawa w gruncie, ponieważ można wydłużyć okres wegetacyjny i uzyskać spore plony z…
View Post

Pielęgnacja i uprawa kalanchoe

Kalanchoe to efektownie prezentujący się kwiat z rodziny sukulentów pochodzący z Madagaskaru. Jeśli szukasz oryginalnej rośliny do swojego domu z całą pewnością będzie ona idealnym wyborem. Odpowiednio zadbana roślina będzie…
View Post

Czym jest proso rózgowate?

Ozdobne kwiaty i zimozielone krzewy to bez wątpienia rośliny, które często można spotkać w zadbanych ogródkach. Jednak w ostatnich latach wśród projektów terenów zielonych można zauważyć duże zainteresowanie ozdobnymi trawami.…
View Post