Pielęgnacja i uprawa kalanchoe

Pielęgnacja i uprawa kalanchoe

Kalanchoe to efektownie prezentujący się kwiat z rodziny sukulentów pochodzący z Madagaskaru. Jeśli szukasz oryginalnej rośliny do swojego domu z całą pewnością będzie ona idealnym wyborem. Odpowiednio zadbana roślina będzie cieszyła oczy długo kwitnącymi kwiatami.

Wymagania kalanchoe

W naturalnym środowisku kalanchoe rośnie na bardziej pustynnych miejscach więc potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego. Najlepsza będzie wystawa południowa lub południowo zachodnia. Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniej ilości światła nie będzie kwitła.

Temperatura w jakiej ta roślina czuje się najlepiej to 18-22°C.Latem nie zostawiamy kalanchoe w palącym słońcu, a zimą temperatura nie może być niższa niż 10°C. Towarzystwo gorącego grzejnika nie służy tej pięknej roślinie gdyż zbyt szybko wysusza podłoże i powoduje utratę wilgotności w liściach.

kalanchoe nie potrzebuje dużej ilości wody, należy o tym pamiętać przy podlewaniu. Zbyt obficie podlewana roślina więdnie. Zasada podlewania jest bardzo prosta. Kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie wyschnięta należy zasilić roślinę wodą (latem raz na tydzień natomiast w chłodniejszym okresie co 10 dni). Podłoże w doniczce warto uzupełniać materiałem przepuszczalnym np. piaskiem. Optymalnym Ph będzie 6.0 – 6.5.

Jak pielęgnować kalanchoe?

Aby zapewnić obfite kwitnienie należy przycinać wierzchołki pędów. kalanchoe ma tendencję do rozrastania się. Jeśli dopuścimy do nadmiernego wzrostu rośliny nie będzie ona intensywnie kwitła. Zabieg ten wykonujemy w maju tak, aby przygotować roślinę do wypuszczenia obfitych pąków kwiatowych w następnym sezonie. Po zakończeniu kwitnienia usuwamy kwiatostany tuż nad najwyższą parą liści (mniej więcej w kwietniu).

W zabiegach pielęgnacyjnych nie powinno zabraknąć nawożenia, róbmy to wieloskładnikowym nawozem płynnym, który przeznaczony jest do sukulentów.
Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie do większej doniczki zróbmy to po przekwitnięciu.

Rozmnażanie

Rozmnażanie kalanchoe jest stosunkowo łatwe. Wykorzystujemy do tego podcięte pędy szczytowe. Wybieramy fragmenty o długości 5-7 cm z dwoma parami liści. Końce sadzonek podcinamy pod kątem i usuwamy dolną parę liści. Następnie wysadzamy do doniczek z ziemią przeznaczoną dla kaktusów bądź w podłożu uniwersalnym z dodatkiem piasku i torfu. Podlewamy i odstawiamy na słoneczne i ciepłe miejsce. Może wykorzystać także ukorzeniacz. Drugim sposobem jest ukorzenienie sadzonki w wodzie.

Kalanchoe możemy rozmnażać także z nasion, natomiast ta metoda jest trudniejsza i nie daje takiego efektu jak rozsada. Siew stosowany jest głównie przez profesjonalnych hodowców. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozmnażanie przez wysiew nasion, zrób to w następujący sposób: pobieramy delikatnie pędzelkiem pyłek z pręcików kwiatów jednej rośliny i przenosimy go na słupek drugiego. W takim przypadku po przekwitnięciu nie usuwamy kwiatostanu tylko czekamy na zawiązanie się nasion. Na przełomie marca i kwietnia są one gotowe do siewu. Umieszczamy je w wilgotnym podłożu i stawiamy na słoneczne i ciepłe stanowisko. Kiedy ziemia będzie sucha zwilżamy ją spryskiwaczem. Sadzonki przesadzamy do pojemników z ziemią do kaktusów kiedy uzyskają wysokość ok 3 cm.


Odmiany

Na rynku jest dostępnych wiele odmian. Różnią się kolorem i kształtem liści. Do najciekawszych należy Variegata, która ma biało obrzeżone liście oraz Rose Flower Lea o pełnych żółtych kwiatach, a także Rosalina Don Juan z czerwonymi kwiatami. Bardzo dobrze będą prezentowały się odmiany o pełnych kwiatach np. BissetCasablanca czy Cher.

Odmiany możemy dowolnie łączyć na parapetach w ten sposób uzyskamy wielobarwna kompozycję, która doda uroku i ożywi każde wnętrze. Więcej informacji na temat uprawy kalanchoe: https://poradnikogrodniczy.pl/kalanchoe-pielegnacja-w-domu-rozmnazanie-odmiany.php.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Uprawa malin w przydomowym ogrodzie

Słodkie maliny uwielbiane przez dorosłych i dzieci, kojarzą się z wakacjami, deserami, z lasem lub ogrodem. Maliny, ze względu na swój niepowtarzalny smak, cieszą się niesłabnącą popularnością jednego z najchętniej…
View Post